ZOOM startuje druhý rok. Čím začneme?
Na ZOOMu jsme minulý týden oslavili první rok. Do toho druhého vstupujeme v plné síle!
Pokračujeme v další dávce unikátních filmových i seriálových skvostů z těch nejlepších světových produkcí od přírody přes cestování, záhady, vědu až po historii. Máme pro každého něco!
Premiérové tematické bloky uvidíte vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.
3. 2. 18.00 – Lidská kořist (Nebezpečí pod hladinou)
Policista zažije střet tváří v tvář s rozzuřeným býkem. Krvelačný medvěd grizzly brutálně zdevastuje rodinný výlet v Montaně. Australský potápěč najednou zjistí, že uvízl v hrozivých čelistech velkého bílého žraloka. Dokument Lidská kořist podrobně popisuje děsivé útoky nejnebezpečnějších dravců světa a představuje otřesné pravdivé příběhy lidí, kteří byli napadeni divokými zvířaty a přežili, aby o tom mohli vyprávět. Ponořte se s námi – a příští vaše dovolená bude zajisté na Mácháči!
3. 2. 21.00 – Megakatastrofy II (New York versus zemětřesení)
Druhá série navazuje na úspěšnou první řadu. Ukazuje hrozivý dopad možných megakatastrof, které by mohly postihnout jednotlivá města, státy, ale i celou planetu. Co by se stalo, kdyby přišlo to, co už známe, ve větším rozsahu nebo se to přesunulo z běžných míst výskytu jinam na Zemi? Jednou to přijde – jak se s ničivým zemětřesením dokážou vypořádat světové metropole? V tomto dílu obětujeme New York!
4. 2. 19.00 – Novým Zélandem po dávných stezkách (Přechod přes Jižní Alpy)
Seznamte se s dobrodružnými příběhy o pěti expedicích prvních evropských průzkumníků, které mezi lety 1810 a 1909 objevily panenskou krásu Nového Zélandu. O fascinujících zážitcích vypráví jejich současní kolegové Kevin Biggar a Jamie Fitzgerald. Tito dnešní průzkumníci a objevitelé už překonali několik těžkých výzev, když v roce 2003 vyhráli závod napříč Atlantikem a o pět let později bez pomoci zdolali Jižní pól. Nezpochybnitelné fyzické i psychické přednosti z nich dělají perfektní průvodce na cestě Novým Zélandem po dávných stezkách. Nejenže se vydali po stopách prvních průzkumníků, ale nejtěžší části expedice rekonstruovali, zažili, a hlavně přežili do posledního detailu.
5. 2. 21.00 – Zabijáci za domem
Vzadu na dvorcích za domy po celé Austrálii číhá velké množství pavoukovitých i jiných tvorů, kteří dokážou zabíjet. Nejznámější jsou sklípkani a pakobry běžně žijící na zahradách domků na předměstí. Jenže to nejsou jediné hrozby. Ještě jsou tady včely, vosy a škorpióni, kteří mohou být stejně smrtící. Film Zabijáci za domem je zachycuje, identifikuje a popisuje všechny do posledního detailu. Poslechněte si zkušenosti a zážitky těch, co se s nimi setkali a měli takové štěstí, že přežili. Z jejich vyprávění vás určitě zamrazí.
6. 2. 20.00 – Churchillova německá armáda
Proti Hitlerovu Německu bojovaly během druhé světové války miliony vojáků. Ale jen jedna skupina mužů a žen obětovala v boji proti nacistům úplně všechno. Hrdiny filmu Churchillova německá armáda jsou mimo jiné důstojník, kterému se podařilo zadržet jednoho z nejnepolapitelnějších válečných uprchlíků, nebo vyznamenaný pilot stíhačky Spitfire. Jejich činy se staly základem málo známých příběhů o Němcích, kteří bojovali proti vlastním a pomohli Spojencům k vítězství. Před nacistickými perzekucemi prchlo 10 tisíc německých a rakouských občanů, připojili se k britské armádě, aby mohli bojovat proti Hitlerovi. Jejich sousedé, kolegové a spolubojovníci je neustále podezřívali z toho, že patří k dvojitým agentům. Churchillova německá armáda přesto dál bojovala na jejich straně.
6. 2. 21.00 – Válečná loď 21. století
Britské loďstvo postavilo nový typ křižníku, který je největším, nejdražším a zdaleka nejambicióznějším plavidlem od dob druhé světové války. Rakety na jeho palubě patří k nejmodernějším a podle analytiků způsobí revoluci ve vzdušné obraně. Každá z šesti plánovaných lodí bude stát miliardu liber. První už je hotová a nese příhodné jméno HMS Daring, tedy Odvážná loď Jejího veličenstva. Tvůrcům dokumentu Válečná loď 21. století se podařilo získat exkluzivní přístup do „zákulisí“ a natočit celý proces stavby lodi. Výsledek zachycuje vzrušení, těžké výzvy i radost z jejich překonání, zatímco se nový křižník pomalu přesouvá z rýsovacího prkna na moře.
7. 2. 20.00 – Chobotnice – život pod sopkou
Zapomeňte na druhé patro. Chobotnice si našla ještě podivnější místo k životu. Tento film zachycuje neuvěřitelný příběh o ještě neuvěřitelnějších schopnostech jednoho zvláštního stvoření. Zatímco vulkanický ostrov Stromboli ve Středozemním moři chrlí lávu do moře, běžné chobotnici se dobře daří v pobřežních vodách, které jsou pro jiné tvory nevhodné, nepřátelské a smrtící. Na místě jako žádném jiném, kde se střetává oheň a voda, zuří bitva o přežití. Jenže tahle chobotnice si z lávy ani sutin prostě nic nedělá.
9. 2. 19.00 – Věda v každodenním životě (19.00 Dokonalý úklid; 19.30 Dokonalé vaření)
Jak se zbavíte i těch nejodolnějších skvrn? A jaký způsob je nejlepší k přípravě perfektního steaku nebo vyplevelení záhonu? Tak zní každodenní otázky, které nás trápí. Seriál Věda v každodenním životě na ně přináší perfektní odpovědi. Půlhodinové díly dávají zajímavé tipy na to, jak nejlépe uklidit doma, uvařit s přihlédnutím k vědeckým poznatkům nebo jak proniknout do tajů zahradničení. Inovující, čerstvé a zábavné nápady vycházejí z málo známých faktů a upřednostňují moderní řešení před staromódními pověrami. Jsou to zkrátka tak chytré tipy, že si díky nim můžete nepoměrně ulehčit i vylepšit život.
9. 2. 21.00 – Život v extrémních podmínkách (Jak přežít v extrémním horku)
Ještě před třiceti lety vědci věřili, že některá místa na Zemi jsou sterilní, takže pro jakýkoliv organismus je zhola nemožné, aby tam přežil. Dnes ale víme, že stvoření, která se adaptovala i na ty nejextrémnější podmínky, na těchto místech existují. Vědci je nazývají extremofilními organismy, protože je nalézají na nejvíce nehostinných místech naší planety. Dokumentární minisérie Život v extrémních podmínkách kráčí ve stopách skupiny badatelů, která se odvážila do nejextrémnějších míst na Zemi. Ve slaných jezerech Senegalu, Tanzanie a Ameriky, ve chřtánu teplých pramenů na Novém Zélandu a v Yellowstonu, v nitru promrzlých arktických i antarktických ledovců nebo v hlubokých rumunských, slovinských a mexických jeskyních zjistili, že nejsou sami. V dnešním dílu se pořádně zapotíme.