ZOOM na tento týden: Titanic, Fukušima i planina Nazca
Tento týden bude na ZOOMu opět skvělý. Těšte se na to nejlepší, co ve světě dokumentu vzniklo!
Tak rychle, stručně, jasně: tento týden bude na ZOOMu stát za to! Těšte se a naplánujte si program – bylo by škoda, kdybyste o novinky přišli:
Pondělí 15. 4. 20.00 – Vteřiny před katastrofou (Fukušima)
Nejnovější díly slavné dokumentární série, která se zaměřuje na přírodní katastrofy i neštěstí způsobená člověkem. Od zdrcujícího japonského útoku na Pearl Harbour či událostí 11. září 2001 přes největší průmyslovou katastrofu v historii, která se odehrála v bhópálské chemické továrně, až po krvavou přestřelku amerických úřadů se sektou Davidiánů nebo tsunami, jež si roku 1960 vyžádala dva tisíce obětí v severní Itálii. Seriál přináší v každém díle nové poznatky, analýzy a názory expertů. S pomocí počítačové animace vám přiblíží tragické události vteřinu po vteřině.
Pondělí 15. 4. 21.00 – Zachraňte Titanic
Většina dokumentů o nechvalně proslulé zkáze Titaniku se soustředí na dramata, která se během katastrofy odehrávala na palubě mezi cestujícími, posádkou a velícími důstojníky. Film Zachraňte Titanic jako úplně první ukazuje, co se dělo tam dole mezi obrovskými pecemi, kde se stateční inženýři snažili udělat pro záchranu poničené lodi doslova všechno, co se udělat dalo. Dokument se zaměřuje na šestici mužů. Využívá digitálních efektů, aby věrohodněji přiblížil tísnivou atmosféru na potápějícím se Titaniku. Je to drsný příběh o sebeobětování a zachování důstojnosti tváří v tvář smrti.
Úterý 16. 4. 21.00 – Nazca: Tajemné obrazce
Záhadné obrazce na planině Nazca v jižním Peru znázorňují obrovská mytická stvoření, zvířata nebo pravidelné geometrické tvary. Největší z nich se rozpínají přes úctyhodných 200 metrů. Vědci dlouho spekulovali o jejich významu. Proč tato neobyčejná výtvarná díla vznikla, když se v celé kráse dají ocenit jedině pohledem z nebeské výšky? Někteří dokonce mluvili o teorii přistávacích ploch pro mimozemské návštěvníky. Dokument Nazca: Tajemné obrazce přidává nejnovější forenzní poznatky a dokazuje, že kresby dokumentují změnu klimatu, která z dříve vzkvétající oblasti udělala holou poušť. Je ale skutečně nejpravděpodobnější, že obrazce vznikly jako oběť bohům a prosba, aby seslali na zem déšť?
Středa 17. 4. 20.00 – V srdci divoké přírody (Údolí smrti)
Dokonce i v našem světě zkroceném přelidněnými městy, rozlezlými předměstími a hektary betonových ploch a chodníků existují nepokořené výjimky. Jsou to místa, kde dodnes vládne příroda a člověk je pořád ještě pouhým hostem. Dramatické střety s těmito královstvími divočiny z první ruky popisují tři části dokumentární série V srdci divoké přírody. Mezi navštívenými oblastmi jsou národní parky Yellowstone, Yosemite a také Aljaška.
Čtvrtek 18. 4. 20.00 – Wehrmacht (Útok na Evropu)
Mezi lety 1939 a 1945 se Hitlerova armáda přehnala Evropou jako bouře, která s sebou přinesla jenom ničení a smrt. Jaké bylo sloužit v takovém vojsku, účastnit se jedné z nejkrvavějších válek v historii lidstva, okupovat polovinu Evropy, a přesto utrpět drtivou porážku? Tento pětidílný dokument nabízí zajímavé odpovědi na dlouho kladené otázky a vrhá světlo na složité vazby mezi loajalitou, svědomím a ctí. Dokumentární série Wehrmacht popisuje vývoj německé armády od nepočetných obranných jednotek přes reprezentativní vojenskou sílu až po ničivou mašinérii. Je to příběh, který provokuje k zamyšlení.
Pátek 19. 4. 22.00 – Potápění v městě žraloků
Tropické ostrovy Tichého oceánu jsou jedním z nejlepších míst k potápění na světě. Poklidné modré vody ukrývají shluky pestrobarevných korálů, přes které se prohání velká hejna ryb. A v hlubších vodách číhají žraloci. Potopte se s britským komediálním hercem Neilem Morrisseyem a objevte skryté krásy oceánu, o kterých mluví jako o „obrovském tropickém akváriu,“ v okolí Palau, Yap a miniaturních ostrovů, jež nejsou ničím jiným než hroudami korálů pokrytými džunglí. Neil navštíví potopené vraky lodí z druhé světové války, najde skrytá jezera, zaplave si s hejnem velkých rejnoků a setká se tváří v tvář s hejny žraloků.
Sobota 20. 4. 21.00 – Boj o přežití (Psi hyenovití – Příběh dvou sester)
Nejdramatičtější a nejkrásnější záběry nasbírané elitními filmaři v průběhu desítek let vás zavedou hluboko do nitra přírody, kde nahlédnete do života různých druhů zvířat. Každé z nich má svůj příběh. Ať už jde o tygří rodinu, která se právě rozrostla o tři mláďata, skupinu šimpanzů či mladého vydřího samce.
Neděle 21. 4. 20.00 – Putování s pravěkými monstry
Tvůrci oblíbených dokumentárních seriálů Putování s dinosaury a Putování s pravěkými zvířaty připravili impozantní a zábavný nový dokument. Zjistíte, že před věkem dinosaurů vládla planetě řada fantastických tvorů a rostlin. Většina z nás nemá ani tušení, že takoví zástupci života někdy existovali. Nebo věří, že tehdy byla Země domovem jen pro červy a brouky. Přesto si v těchto časech dvoutunová dravá ryba vyšla zalovit na břeh, čtyřmetroví mořští škorpióni rozsekávali mělčiny na kusy a jediný druh plaza představoval 80 procent všeho živého. Putování s pravěkými monstry poprvé odhaluje tyto fantastické tvory a bizarní svět, ve kterém žili.
Neděle 21. 4. 21.30 – Kolem světa za 90 minut
Je snadné představit si svět jako něco nehybného a neměnného. Ve skutečnosti je ale naše planeta neustále v pohybu. Z moří se vynořují nové ostrovy a hory stoupají do ještě větších výšek. K tomu se přidává zmatek vytvořený lidstvem. Mezinárodní vesmírné stanici trvá 90 minut, než dokončí cestu kolem světa. Stejně dlouhý dokumentární film vypráví senzační příběh o tom, co se mezitím na Zemi stane. Během hodiny a půl se například narodí 22 860 děti, zatímco 1800 lidí zemře na podvýživu. Cesta začíná na nultém poledníku v královské observatoři Greenwich v Londýně a sleduje změny způsobené geologickými a klimatickými podmínkami i lidskou činností. Zázraky života na naší planetě se odehrávají prakticky v přímém přenose. Okouzlují, překvapují, šokují, ale hlavně uchvátí.
www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.