Znáte nejstarší sociální sítě? S tímhle přehledem si vzpomenete
Ještě předtím, než Facebook, Instagram a ostatní velká jména změnila svět, byly tu dnes už zapomenuté sociální sítě, které jim vyšlapaly cestu. Znáte je všechny?
Ne, opravdu to nebyl Facebook. Ten totiž zahájil svou pouť do našich životů až v roce 2004, dalších pár let mu pak trvalo, než se neodmyslitelně zabydlel ve všech zařízeních, jež vlastníme. Nejstarší sociální sítí, jak je v dnešní době chápeme, byl totiž web SixDegrees.com, který stavěl na zajímavé myšlence, že libovolné dvě osoby lze spojit řetězem maximálně šesti lidí. Ostatně, o tomto konceptu ve společenských vědách jsme před časem psali.
Krátká sláva
SixDegrees.com se však masivnějšího průniku do společnosti nedostalo a v roce 2000 definitivně zaniklo. Během svého vrcholu tam bylo registrovaných na tři a půl milionu lidí – z dnešního pohledu opravdu zanedbatelné číslo! Síť však předznamenala funkčnost řady dalších, jelikož jednotliví uživatelé si mohli vytvářet profily a vzájemně uzavírat přátelství. To už zní povědomě, že? V centru zájmu byly kruhy, tedy skupiny uživatelů, které se vzájemně prolínaly, a to v souladu s konceptem šesti stupňů. Na podobném principu později fungoval třeba Google+ či dnes už zapomenuté rané formy Facebooku.
SixDegrees.com nebyla nijak špatná služba, ovšem doplatila na svou pokrokovost; koncem 90. let totiž internetové připojení nebylo dostatečně rozšířené, aby většině uživatelů napříč rozličnými zájmovými kruhy poskytlo na sociální síti dostatek zábavy. Kdo ví, jak by to dnes vypadalo, pokud by zakladatel Andrew Weinreich přišel s nápadem o pár let později…
Další pionýři
A jací byli další pozapomenutí dědečkové mezi sociálními sítěmi? V roce 2001 se objevila síť Ryze, která dodnes jakýmsi neproniknutelným způsobem funguje, ovšem doby slávy má dávno za sebou. Jednalo se o profesní síť k budování pracovních kontaktů, tedy předchůdce později úspěšného LinkedIn. Nejspíše zde se také inspiroval Jonathan Abrams, který o půl roku později založil Friendster. Ten se poučil z nedostatků svých předchůdců a nabídl lidem zábavu i přidanou hodnotu – například v tom, že se tou dobou jednalo o jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak se seznámit přes internet. Vaz mu zlomily dlouhodobé technické nedostatky, kvůli kterým lidé často přecházeli k MySpace. To vzniklo roku 2003 a vrchol zažilo ještě o pár let později. Zde se vedle obyčejných lidí nacházely i profily umělců a veřejně známých osobností, což trendy ve světě sociálních sítí posunulo zase o něco dál. Možná si všímáte, kolik z těchto nápadů se posléze objevilo u největšího hráče na trhu, že?
Sociální sítě, jak je známe
Zbytek historie už je relativně známý. Zmíněný Facebook se tedy objevil v roce 2004, o rok později jsme si poprvé mohli přehrát videa na YouTube. Nejpopulárnější videoserver se však jako sociální síť začal pořádně počítat až později, zpočátku totiž byly možnosti vlastních profilů velmi omezené. O další rok později, tedy léta Páně 2006, začíná svou aktivitu Twitter. Z dnes významných sítí později vznikl ještě Instagram (2010) a o rok později Snapchat, jehož důležitost je sice v dnešní době (a především v našich končinách) velmi spekulativní, ale budiž – dejme mu ještě šanci. Tolik tedy stručný přehled vzniku sociálních sítí, od těch zaprášených až po současné. Až tedy příště uslyšíte někoho vykládat, jak byl Facebook průkopnický, můžete mu pár výše zmíněných příkladů vyjmenovat…
Text: MS