5 nejhledanějších amerických zločinců: Jak vypadají násilníci a experti na útěky, po kterých jdou zámořští maršálové?
Vrazi, násilníci, sexuální predátoři i finanční podvodníci – ti všichni se nacházejí na seznamu nejhledanějších amerických zločinců, po nichž jde United States Marshals Service.
Nedávno jste si u nás mohla nastudovat žebříček nejhledanějších zločinců podle FBI. Federální úřad pro vyšetřování však není jedinou americkou institucí, jež s podobnými seznamy přichází. Maršálové (oficiálně United States Marshals Service) jsou nejstarším policejním sborem v USA, vzniklým v roce 1789 – tedy stejně jako samotné Spojené státy.
V současnosti plní spoustu specifických úkolů, starají se třeba o ochranu pracovníků soudu či svědků, přepravu federálních vězňů či pátrání po těch uprchlých. Od roku 1983 také maršálové zveřejňují seznam nejhledanějších uprchlíků, jejichž zločiny přesahují hranice států a zaslouží si prioritní pozornost. Jaké děsivé exempláře můžeme ve výčtu aktuálně najít?
Věčný útěkář
Larry Chism byl v 70. letech uvězněn za ozbrojenou loupež a držení drog. Za dobré chování dostal v roce 1978 s několika dalšími vězni propustku do bowlingové herny, čehož využil k útěku. Na toaletě podniku našel brokovnici (dodnes je záhadou, jak se tam ocitla), postřelil strážného, jehož vzal jako rukojmí, a společně se svými kumpány utekl. Banda unesla letadlo a následně i další civilisty, po pár dnech se je však podařilo dopadnout. Chism však opět prchl a po deseti letech na útěku, tedy v roce 1988, byl zařazen na seznam nejhledanějších zločinců. Naposledy byl viděn počátkem 90. let, když (už vcelku nepřekvapivě) opět unikl policejnímu pronásledování.
In just a few hours, I'll be releasing one of the crazier episodes that I've ever worked on. It's the story of a little-known fugitive named Larry Chism, who has become the longest-lasting member of the @USMarshalsHQ Most Wanted list. pic.twitter.com/wTh0bxaTMr
— Unresolved (@UnresolvedPod) August 17, 2019
Robo-Cop
Raymond Abbott-Baerga byl mezi kriminálními živly znám pod výrazně atraktivnější přezdívkou: Robo-Cop. Na seznam hledaných zločinců se dostal v roce 1998 poté, co utekl z portorického vězení s maximální ostrahou. Obviněn byl za držení a pašování zbraní, které dovážel z americké pevniny portorickým pouličním gangům a drogovým kartelům. Vzhledem k prostředí, v němž se pohyboval, snad ani není třeba zdůrazňovat jeho údajně velmi násilnou povahu. Do filmového RoboCopa má tedy tento pašerák skutečně daleko.
Abbott, Raymond - Robo-Cop Makes Marshals Service 15 Most Wanted Lis... http://t.co/hO4WzyF38N http://t.co/TF9UKZyWVT pic.twitter.com/nl2tkihkd7
— NY Intelligence (@NYIntelligence) July 18, 2015
Úspěšný podvodník
V roce 1998 se John Ruffo zapsal do historie jako autor jednoho z největších podvodů všech dob. Byl odsouzen na 17 let do vězení, a to za zpronevěru více než 350 milionů dolarů. Nechal složit desetimilionovou kauci a o něco později se měl hlásit k odjezdu do federální věznice. To se (pochopitelně) nestalo. Jeho stopa končila u bankomatu na Mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku. Dohledáno bylo pouze 13 milionů z nakradeného balíku peněz, takže nejpravděpodobněji se jeví varianta, že se uprchlému Ruffovi možná dodnes daří užívat si někde v tropickém ráji, a to i díky rozsáhlým mezinárodním konexím v Karibiku, Jižní Americe a Evropě.
Temný ochránce zákona
Dan William Hiers byl 11 let policistou, zkušeným v taktice, bojových uměních i oplývající tělesnou zdatností. I proto se jej nepodařilo dopadnout a zavřít do vězení poté, co byl obviněn ze sexuálního zneužití desetileté holčičky. Když se měl vydat spravedlnosti, zastřelil svou manželku a uprchl. Údajně má sebevražedné sklony a raději obětuje vlastní život, než aby šel do vězení. Na útěku je tento nebezpečný muž od roku 2005.
USMS Top 15 - Dan William Hiers wanted since 2005 from South Carolina.https://t.co/q8qdxSxjil pic.twitter.com/0Ai8AtiSCH
— Robert Brown (@robfwtx) April 7, 2021
Dlouholetý násilník
Pár dnů před Vánoci roku 2008 nahlásila sedmnáctiletá dívka, že jí už pět let sexuálně zneužívá její otčím David Allen Bonness. Muž byl následně předveden k výslechu a došlo k odebrání vzorku DNA. Následně byl propuštěn, a když k němu policisté přišli druhý den se zatykačem, byl už Bonness pryč. Na seznam nejhledanějších zločinců ho maršálové zapsali v roce 2013.
I další jména na seznamu, který v současnosti obsahuje 13 jmen, jsou hledána za podobné trestné činy. Nejčastěji se jedná o vraždy, sexuálně motivované zločiny a následné útěky před spravedlností. Američtí maršálové mají stanovenou odměnu ve výši 25 000 dolarů za informace vedoucí k dopadených těchto nechvalně známých zločinců.