Zlepšují telenovely celou společnost? Fascinující pokus ukázal překvapivou odpověď
Telenovelám a soap operám se sice leckdo vysmívá, ovšem i tyto žánry televizní zábavy mohou být dělány velmi chytře – a to dokonce tak, že pomáhají celé společnosti! Jak?
Ať si o telenovelách a soap operách myslíte cokoli, nejspíše je váš názor poměrně vyhrocený. Každý, kdo někdy viděl epizodu takového televizního pořadu, si tyto formáty buď zamiloval, anebo je začal nenávidět. Těžko mít k vyhroceným příběhům o hrdinech a hrdinkách, kteří své problémy řeší nečekaně dlouho a nezvykle komplikovaně, pouze neutrální postoj. Ovšem pozor, tyto programy nemusí sloužit pouze k nenáročnému sledování a oddychu – mohou totiž i vzdělávat.
Mexická inspirace
Průkopníkem v této oblasti se stal mexický televizní producent Miguel Sabido, který se od konce 60. let zabýval nejen tím, jak v rámci svých komerčních projektů vydělat co největší množství peněz, nýbrž i vlivem, jež má jeho tvorba na řadového diváka. Sám své snahy nazýval jako „zábavu s prokazatelnými společenskými benefity“, později se zařadil po bok jiných mediálně výrazných osobností, které se rozhodly spojit zábavu a vzdělání.
Sabido si už před více než půlstoletím dobře uvědomoval, že ačkoli vzdělaní vědci publikují výzkumy o sociálně důležitých tématech, nejproblematičtější společenské vrstvy se k těmto informacím dostanou jen těžko. Rozhodl se proto podsouvat celospolečensky prospěšná sdělení do zábavných programů, na které se dívají právě vrstvy s nižším vzděláním. Konkrétně to platilo především pro telenovely, které tak prostřednictvím příkladů učily chudší vrstvy, jak kreativně naložit se svými životy.
Telenovely pro vzdělání
To platí například pro peruánskou telenovelu Simplemente Maria (v českém překladu „Prostě Maria“), v níž se hrdinka promění ze zoufalé matky samoživitelky v profesionální módní návrhářku. Po vysílání pořadu se zvýšil jak prodej šicích strojů, tak i zájem o vzdělávání v dospělém věku. Úspěch Sabida inspiroval v dalších podobných pořadech a především během 70. let stál za množstvím telenovel propagujícím plánování rodiny a individuální dohánění zanedbaného vzdělání.
Sabidovy metody měly velký úspěch a mexického vizionáře podporoval třeba Albert Bandura, významný sociální psycholog a odborník na způsoby učení, který k Sabidovým praktickým aplikacím doplnil i teoretické zázemí díky učení nápodobou, či televizní metodik David Poindexter, který Sabidovu slávu rozšířil po celém světě – domluvil, aby se jeho přístup k tvorbě televizních pořadů vyučoval třeba v Číně, Egyptě, Nizozemsku či na Filipínách. Tam všude se tedy Sabidovým přístupem ke vzdělávání skrze zábavu poučili a vytvářeli jak své vlastní projekty, tak i rozličné neziskové organizace zaměřené na rozumné investice v mediální sféře.
Pokud tedy patříte mezi odpůrce telenovel jakožto nízkých žánrů, možná je na čase tento postoj aspoň částečně přehodnotit. I zdánlivě nenáročné a komerční dílo je totiž možné obohatit i rovinu, která má v důsledku dalekosáhlé pozitivní účinky na celou společnost.
Celé telenovely na jednom místě
Pokud si chcete prověřit účinek telenovel sami na sobě, nabízíme v online archivu iPrima hned několik povedených kousků. Z turecké dílny si můžete vybrat telenovely Krásná Fatmagul (169 epizod), Zasněná láska (161 epizod) nebo Příchuť lásky (81 epizod).
Živé vysílání televizní stanice Prima ZOOM sledujte ZDE: