Živý koberec smrti a rozkoše: 35 000 hadů v jedné jámě!
V kanadské provincii Manitoba mají unikátní místo. Jmenuje se Narscisská hadí jáma a jde o oblast s největší koncentrací hadů na světě.
Hadí jáma leží jen pár kilometrů od osady Narcisse – a nachází se tu největší množství užovek proužkovaných na světě. Během zimy hadi hibernují v podzemních jeskyních, na něž je tato oblast bohatá. Ale jakmile na přelomu dubna a května sníh roztaje, desetitisíce hadů se vyplatí ze svých vápencových domovů a začnou hledat jídlo – a ukájet své sexuální pudy.
Právě hadí páření svádí užovky na obrovské hromady, kde pak tvoří velikánská klubka tvořená desetitisíci propletených těl... Nejprve se probouzejí samci: deprivovaní potlačeným sexuálním pudem čekají netrpělivě, než se probudí samice. Když to nastane, dojde k největšímu hromadnému znásilnění v přírodě.
Samci mají totiž výhodu: těla studenokrevných zvířat se nejprve musí ohřát, teprve pak začínají normálně fungovat. A protože samci se slunečním paprskům vystavují déle, mají mnohem více energie než samice. Ty jsou po opuštění jeskyní zmatené, napůl paralyzované a prakticky bezbranné. Na každou ze samic se vrhá přibližně 50 samců. Užovek tu žije tolik, že zaplní téměř celou oblast.
Když zde prováděli biologové z Oregonské státní univerzity výzkum, napočítali v jedné z jam 35 000 hadů! Odhadují, že v celém okolí Narcisse žije hadů skoro čtvrt milionu užovek… Jámy, které hadi využívají k páření, jsou tu celkem čtyři, navzájem jsou propojené tříkilometrovou roklí.
Místní dobře vědí, že jde o tak neobvyklý přírodní jev, že se toho rozhodli využít. Na okolních skalách vybudovali vyhlídkové platformy, odkud mohou turisté i vědci páření hadů luxusně sledovat.
Tato oblast přitom o užovky proužkované málem přišla. Původně tu žilo asi 70 000 těchto nejedovatých hadů, ale roku 1999 se jejich populace snížila na méně čtvrtinu. Toho roku totiž přišla zima nesmírně brzy a navíc byla velmi studená. Desetitisíce užovek se nestačilo dostat do bezpečí jeskyní, kde normálně hibernují – a zemřely v kaňonu. Navíc další tisíce hadů umíraly po koly automobilů: tradiční migrační trasa užovek totiž vede přímo přes místní dálnici.
Do roku 1999 to nevadilo, hadů bylo tolik, že se to na jejich celkovém počtu nijak nepodepsalo. Ale po decimaci původního stavu se místní úředníci rozhodli, že silnice musí být upravena tak, aby ji hadi mohli bezpečně překonat. Podle počtu hadů uvedených na počátku článku vám musí být jasné, že tato snaha byla úspěšná…
Něco o užovkách
Užovka proužkovaná je had s hlavou málo odlišenou od těla a poměrně dlouhým ocasem. Šupiny jsou kýlnaté, horní strana hlavy vždy černá nebo tmavá. Užovka vytváří řadu poddruhů, které se liší zbarvením i velikostí. Základní zbarvení proto záleží na konkrétním poddruhu, většinou je však doplněno jedním pruhem na zádech a dvěma postranními pruhy, které však mohou chybět nebo se rozpadají v izolované skvrny. Mezi nejkrásněji zbarvené poddruhy patří chráněná užovka proužkovaná sanfranciská, která žije jen v okolí San Francisca.
V závislosti na poddruhu dorůstá délky 45 až 140 cm, samci jsou obvykle kratší než samice a mají delší ocasy.(wiki)