Jak vypadá život v -56 °C? Vydejte se na místo, kde si řežou steaky pilou
Zatímco se v Česku teploty jen několik stupňů pod nulou považují za silný mráz, pro obyvatele nejchladnějších míst planety jde o jarní vycházkovou teplotu. Řeč je o republice Sacha v sibiřské části Ruska, kde teploměry běžně ukazují nižší hodnoty, než je průměrná teplota na Marsu.
Sacha, známá také jako Jakutsko, má rozlohu přes tři miliony kilometrů čtverečních, a i přes extrémní podmínky zde žije necelý milion lidí, kolem 300 000 z nich v Jakutsku. Právě z ulic tohoto města pocházejí pro Středoevropana často bizarní záběry zdejších obyvatel:
Yakutia tempat terdingin dimuka bumi, tapi tetap ada kota dan orang tinggal disana. 🤯 pic.twitter.com/HLjc1XImTT
— Kabar Pedia (@kabarpediia) February 6, 2025
Přečtěte si také: První Čech se do Antarktidy dostal s expedicí admirála Byrda, vnutil se mu jako topič
Pro teploty kolem -50 °C mají obyvatelé Jakutsku své vlastní postupy i speciální výbavu včetně rukavic s povrchem umožňujícím ovládat mobilní telefon. Samozřejmostí je vrstvené oblečení, o rychlém vyběhnutí ven jen tak nemůže být ani řeč. Zvláštní péči věnují obyvatelé Jakutska v zimě obličeji – zamrzlé řasy a brýle přimrzlé k hlavě nejsou ničím výjimečným.
Když v Jakutsku stoupne teplota na -30 °C, lidé vyrazí do ulic a slaví oteplení. Je to příležitost zatleskat tanečníkům, zajít na řetízkový kolotoč, popít s přáteli čaj. Jak poznamenává cestovatel a dokumentarista Petr Horký v dokumentu Polární putování s Petrem Horkým, který můžete vidět na Prima ZOOM a prima+, stále ještě dvakrát nižší teplota, než je v běžném mrazáku, umožňuje na tržišti prodávat zmrzlé ryby, lesní plody nebo steaky řezané pilou.
Pól chladu je studenější než Mars
Na území republiky Sacha leží i takzvaný pól chladu, který tvoří tři vesnice – Ojmjakon, Tomtor a Jučugej. V první z nich také byla naměřena vůbec nejnižší teplota vzduchu na severní polokouli, neuvěřitelných -71,2 °C. To je méně, než průměrná teplota na povrchu Marsu (kolem -60 °C).
Mohlo by vás také zajímat: Arktický vzduch zasáhne Česko. Teploty se propadnou až k -15 °C, kdy udeří mrazy?
Absolutně nejnižší teplotu na Zemi zaznamenaly přístroje ve východní části Antarktidy, kde se do výšky 4 100 metrů zvedá vysoké plato. Z dat získaných při přeletech satelitů mezi roky 2004–2016 vyplývá, že tamní teploty klesly až na -94 °C. Nejnižší teplota naměřená přímo člověkem měla hodnotu -89,2 °C a zaznamenaly ji v červenci 1983 přístroje na sovětské polární stanici Vostok na Antarktidě.
Zdroj: USA Today, The Guardian
Video, které jste mohli minout: Z extrémní zimy v Jakutsku lidem zamrzají řasy. Podívejte se, jak slaví oteplení na –30°C