Život na autopilota: kolik času strávíme automatismy?
Automatismy a vůbec zvyklostní chování nám sice šetří spoustu času a energie, leckdy však může sklouznout k něčemu, co nechceme – a z čeho se nám těžko vystupuje.
Vstát. Vyčistit si zuby. Obléct se. Nachystat věci do práce. Posnídat. V ideálním případě i ustlat postel. A nakonec vyrazit do světa. Málokterá část dne se skládá z tolika rituálů jako právě ráno, kdy se většině z nás mozek teprve dostává do provozní teploty. Jenže aniž bychom si to uvědomovali, podobnými automatismy žijeme i ve většině ostatních denních dob. A množství takto stráveného času rozhodně není zanedbatelné…
Automatismy a zvyky v běžném životě
Podle výzkumu z roku 2014 strávíme celých 40 procent denních aktivit jen plněním zvyků! To znamená, že děláme téměř tytéž věci ve velmi podobných situacích. Netýká se to tedy jen zmíněných ranních rituálů, ale většina z nás s pravidelným školním či pracovním režimem naplní každý den téměř z poloviny těmi samými činnostmi.
Ve zmíněném výzkumu vedeném sociální psycholožkou Wendy Wood měli účastníci ochutnávat popcorn a většina z nich nepřekvapivě preferuje čerstvě upražený před starým a uleželým. Jakmile se však účastníci ocitli v kině a dívali se na film, při nedostatku čerstvého popcornu bez otálení sáhli po tom horším. Nepřemýšleli a podlehli svému zvyku – jíst v kině popcorn. A to bez ohledu na jeho kvalitu.
Takové zjištění může být pro leckoho děsivé, ovšem není třeba propadat panice, vždyť opakování dělá mistra, a tak právě díky dlouhodobému budování zvyků se nám může podařit vést zdravý a prospěšný život. Ve chvílích, kdy provádíme pravidelné a zaběhlé rituály, se náš mozek totiž může do značné míry soustředit na něco jiného a nezatěžovat se zbytečným přemítáním o tom, co už dávno rozhodl – třeba že si každé ráno půjdeme vyčistit zuby. Jenže jak se poprat se špatnými zvyky, vlastně zlozvyky? K vytvoření nových zvyků paradoxně velmi pomohou ty staré.
Prostor pro změnu
Při vytváření nových zvyků jsou totiž důležitá vodítka, tedy kontexty, které člověka navedou k určitému chování. Stejně jako se ranní rituály skládají ze série pravidelných úkonů (například z postele jít přímo do koupelny, tam si vyčistit zuby atd.), budování jakýchkoli nových zvyků potřebuje podobná vodítka. A tak třeba pokud chcete pít více vody během dne, nachystejte si před spaním několik sklenic na kuchyňskou linku a jakmile kolem nich ráno projdete, naplníte je vodou a vypijete. Nebo si něco k pití přichystejte rovnou do koupelny vedle zubního kartáčku a hned po vyčištění chrupu vše vypijte. Využijte toho, co už děláte, a navažte na zažité zvyklosti něco nového.
Svého času se říkalo, že vybudování nového zvyku vyžaduje opakování v délce 21 dnů. To ale není pravda, jedná se totiž jen o jeden z mnoha výzkumů na podobné téma, toto číslo se pouze zalíbilo spoustě samozvaných guru produktivity. Ve skutečnosti žádné všespásné číslo není, a tak vězte, že pevné začlenění nového chování do vašich vzorců může trvat od několika dnů až po řadu měsíců. Nevzdávejte se a pracujte na tom, abyste den za dnem dodržovali to, co vám dává smysl.
Prostor pro změnu nežádoucích zvyků tedy máme všichni, jen je potřeba mít dostatečnou motivaci a umět se sebou pracovat. Což samozřejmě zní o poznání jednodušeji, než kolik odhodlání a sebezapření je ve skutečnosti potřeba; jenže pokud chceme oněch 40 procent denních automatismů strávit co nejlépe, nic jiného nám nezbývá. Máme to ve svých rukou.
Text: MS