Nejlepší fantasy roku: Zelený rytíř je nenápadným artušovským triumfem
Po téměř roce a půl čekání se v kinech objeví fantasy Zelený rytíř, která si výrazně upravuje slavnou artušovskou legendu – ale rozhodně ku prospěchu věci.
Nedávno jsme se rozplývali nad trailerem Zeleného rytíře, stylizované historické fantasy na motivy středověké básně o Siru Gawainovi. Artušovský rytíř se v ní musel utkat s tajemným Zeleným rytířem, který nepřestane dělat potíže ani poté, co je mu setnuta hlava. Aby neztratil čest, musí se Gawain vydat na dlouhou cestu, na jejímž konci ho čeká nejen další souboj se Zeleným rytířem, nýbrž především poznání sebe sama. Myšlenkově bohatá romance se nyní dočkala filmového zpracování, jemuž ani odklady premiéry kvůli pandemii koronaviru nezabránily v tom, aby se stalo jedním z nejpříjemnějších filmových překvapení letošního roku.
Zelený rytíř 2 Zdroj: A24
Nápaditost i sexualita
V zámoří totiž už vyšlo pár desítek recenzí a novinka Davida Loweryho z nich zatím vychází nad očekávání skvěle. Z aktuálních 36 recenzí jsou nespokojené pouze dvě a průměrné hodnocení se ustálilo na velmi lichotivé známce 8,5/10. Lowerymu jakožto režisérovi i autorovi scénáře se údajně podařilo najít vyvážený mix mezi důstojnou poctou středověkému materiálu i jeho nápaditou modernizací.
Spoustu chvály sklízí Dev Patel v hlavní roli Sira Gawaina. Patel více než dekádu po průlomové roli Milionáře z chatrče dokazuje, že z něj nejen vyrostl špičkový herec, ale zároveň i nečekaný sex-symbol. Snímek má totiž rating R, a to nejen kvůli předpokládatelnému množství násilí, ale především kvůli otevřené sexualitě a explicitní nahotě. Středověká báseň se zabývá i objevováním vlastní sexuality, a tak o pikantní momenty s tímto britským hercem indického původu zřejmě nebude nouze.
Specifický středověk
Trailer budil dojem, že snímek oplývá uhrančivým vizuálním podáním – a tento příslib se podle recenzí podařilo naplnit. Krutý středověk se mísí s fantasy mystikou, v Loweryho pojetí středověku navíc nechybějí prvky surrealismu. To zní hodně zajímavě, každopádně je třeba se připravit na to, že nelze očekávat historicky věrný výlet do raného středověku. Stejně tak je nutné se vyladit na pomalejší tempo vyprávění, na které nejsme v současné hollywoodské tvorbě příliš zvyklí. Fanoušci tradičních artušovských legend navíc mohou být zklamaní, protože je zdrojový materiál zřejmě jen výchozím bodem k mnohem aktuálnějším sdělením, jež chce Lowery prostřednictvím Patelovy odysey divákovi předat.
Každopádně se prý jedná o jeden z nejlepších snímků letošního roku a nezaměnitelný divácký zážitek, který posouvá žánr rytířských fantasy zase o kus dál. Takové pochvaly se poslouchají velmi příjemně, takže nezbývá než doufat, že se snímku brzy dočkáme i my.