Zbraně vytištěné na tiskárně: Máme se jich bát?
3D tiskárny jsou opravdový fenomén – ale kromě pokroku přinášejí i rizika...
Před pár dny médii zahýbala zpráva o mladíkovi, který zveřejnil program pro výrobu plastové pistole na 3D tiskárně. Působila hodně děsivě, protože by si díky tomu mohl zbraň udělat doma kdokoli, kdo dá pár desítek tisíc za tiskárnu, a ještě navíc by se nemusel bát, že ji zjistí detekční rámy nebo ho policie identifikuje podle balistických stop. Tak horké to ale nebude...
Firma, kterou vede pětadvacetiletý Cody Wilson, zveřejnila obrázky toho, jak střílí pistole vyrobená na 3D tiskárně a uvedla, že hodlá dát program s návodem na tisk zbraně na internet. Odborníci ale ujišťují, že nejde o žádnou superpistoli, které by se okamžitě chopili zločinci po celém světě.
Pistole nazvaná Liberator (osvoboditel) má totiž celou řadu nevýhod. V první řadě, pokud ji nebudete vyrábět sériově, vyjde vás dost draho – 3D tiskárna, která vám vytiskne produkt kvalitně, stojí odhadem 8 tisíc dolarů (asi 150 tisíc korun), a musíte připočítat i peníze na pořízení plastů. Kvalitnější pochopitelně stojí víc než ty, ze kterých si doma uděláte kalíšek na vajíčka.
Prásk a konec...
Kvalita tisku je přitom opravdu zásadní, plastová pistole totiž není právě pevná a po výstřelu se teplem zdeformuje nebo dokonce rozpadne. A vzhledem k tomu, že máte jen jednu ránu (navíc poměrně malého kalibru, kulky větší než ráže 380 pistole nevystřelí vůbec), a vzhledem k tomu, že zbraň má krátkou hlaveň (což právě neprospívá přesnosti v míření), nemáte moc velkou šanci, že oběť zlikvidujete.
3D tiskárny ukážou nevidomým mámám jejich děti
No jo, ale pistole není jen vražedná zbraň, je to taky nástroj k zastrašení, můžete namítnout. Je pravda, že hodně lidí při pohledu do ústí zbraně odhodí peněženku, klíčky od auta a třeba i obsah kasy v obchodě – ale myslíte, že to udělají i v případě, že útočníkova zbraň vypadá jako hračka vyrobená z lega?
A pokud patříte k těm, kdo si dělají hlavu s legislativou, například v USA by vám hrozil střet se zákonem i v případě, že byste si zbraň jen vytiskli a nikoho s ní neohrozili. Podle tamní legislativy totiž musí být pistole viditelná na detektoru kovů, takže pokud nevložíte do pažby kus kovu, máte problém. Podle časopisu Forbes se navíc dá očekávat, že legislativci v rámci regulace 3D tiskáren zakážou výrobu některé součástky, klíčové pro tisk plastové zbraně, a pak bude software s návodem na tento tisk rovněž protizákonný.