Zázračné placebo: může vyléčit i deprese? Francouzi to ověřovali
Jak může placebo efekt ovlivňovat léčbu deprese? Nová studie publikovaná v časopise JAMA Psychiatry ukazuje, že citlivost depresivní osoby na placebo určuje její reakci na léčbu antidepresivy, píše francouzský deník Le Monde.
Reakce na placebo umožní lépe pochopit deprese
--------------------
Ke zpravodajství: ilustrační FOTO ve Fotobance
ID foto: P201506220539201
--------------------
Placebo je chemicky neaktivní substance podávaná jako skutečný lék. Efekt placebo je působení na pacientův zdravotní stav díky této "léčbě". Působí na ty receptory v mozku, které ovlivňují vnímání bolesti. Molekuly s analgetickými vlastnostmi jsou uvolňovány v určitých zónách mozku a zlepšují stav pacienta. U některých nemocí, jako je Parkinson nebo schizofrenie, je pravděpodobně 40 procent reakcí způsobeno placebo efektem.
Vědci z Michiganské univerzity si pro svou studii vybrali 35 osob postižených těžkou depresí, které nebyly nijak léčeny. Rozdělili je na dvě skupiny. První skupině podávali po dobu jednoho týdne placebo, o němž byly tyto osoby přesvědčeny, že jde o antidepresivum s rychlým nástupem účinku. Druhé skupině podávali rovněž placebo, ale sledované osoby vědci informovali, že jde o neaktivní látku. Druhý týden se skupiny vyměnily.
Před a po každém podání placeba hodnotili dobrovolníci svůj depresivní stav pomocí standardní stupnice. Výsledky ukázaly, že užívání placeba, o němž byli účastníci studie přesvědčeni, že jde o lék, je spojeno ve většině případů se snížením depresivních symptomů.
Po užití placeba vědci použili u sledovaných osob pozitronovou emisní tomografii, aby zjistili, jak působí na systém zodpovědný za analgetické působení, čili na takzvané opioidní receptory. Pozorovali značné uvolňování opioidů v oblastech mozku, kde sídlí emoce a deprese. Reakce byla silnější u těch osob, které informovaly, že se jejich symptomy zlepšily.
"Poprvé jsme obdrželi objektivní důkaz, že je tento systém zapojen do reakce na placebo a antidepresiva. Různost v reakcích je spojována s různým prožíváním symptomů," uvedla hlavní autorka studie a profesorka na Michiganské univerzitě Marta Peciňová.
V poslední části studie byla jejím účastníků po dobu deseti týdnů předepsána léčba antidepresivy. Tyto osoby pak hodnotily svůj stav. Výsledky ukazují, že osoby reagující lépe na tuto léčbu byly tytéž co ty, které reagovaly nejlépe na placebo. Na závěr klinických testů se jejich symptomy zlepšily o 43 procent. "Nemusí to být nutně sám lék, co působí, ale přesvědčení o jeho účinku," vysvětluje psychofarmakolog a expert na placebo efekt Jean-Jacques Aulas.
"Lidé citlivější na placebo mají statisticky více nadějí, že budou kladně reagovat na léčbu," říká psychiatr Patrick Lemoine. V praxi to však lze stěží realizovat, neboť jde o náročný a zdlouhavý postup.
Tato první studie svého druhu pomáhá lépe pochopit deprese a fungování placebo efektu a ukazuje znovu jeho účinnost, uvádí Jean-Jacques Aulas. Soudí však, že výsledky je třeba ještě potvrdit. "Pětatřicet osob je málo. Test na malém vzorku může vykazovat náhodně vzniklé rozdíly," dodává.
ČTK