Zatýkání na fotbale – ruská policie má novou aplikaci
Aplikace, která hledala známosti, začala hledat zločince. Ale skrývá v sobě velké nebezpečí.
Začalo to na seznamkách
Vypadá to, jako kdyby lidé měli čím dál větší problém najít si partnera v reálném životě. Čím dál více se uchylují k virtuálnímu hledání na seznamkách a sociálních sítích. A to znamená nové možnosti v podnikání. Ovšem ne vždy jsou lidé ochotni, na rozdíl například od Facebooku, na seznamkách (a už vůbec ne na těch erotických) vystupovat pod svými pravými jmény. Dohledat konkrétního člověka pomáhala v Rusku aplikace FindFace. Postup byl jednoduchý, zaujala-li vás osoba na seznamce skrytá třeba za přezdívkou Kočička, stačilo stáhnout její fotku do telefonu a následně použít aplikaci na rozpoznávání obličejů. A dokonce stačí si na ulici vyfotit kohokoliv a následně si ho díky aplikaci nechat vyhledat na sociální síti. V Rusku se tak dostaly do hledáčku hlídačů morálky ženy lehkých mravů, jejichž fotografie z nabídky erotických serverů či hambinců systém porovnal s fotkami sítě VKontakte (obdoba ruského Facebooku) a odhalil jejich skutečnou identitu. Takže základem bylo získat fotografii jedince, jehož identitu bylo potřeba odhalit.
Na fotbale i na ulicí
Firma NechLab, která FindFace vyvinula, ale oznámila, že službu bude postupně stahovat, protože ji dál bude vyvíjet pro potřeby státu. Ruské bezpečnostní síly nasadily 500 bezpečnostních kamer a systém rozpoznávání obličejů na 2 moskevské fotbalové stadiony. Zkušební provoz následně vedl k zadržení 98 hledaných lidí. Moskva, která má 162 000 bezpečnostních kamer, se má pomocí systému rozpoznávání obličejů dostat podle slov moskevského starosty Sergeje Sobjanina „na novou úroveň bezpečnosti“. Co to znamená? Ruská policie, podobně jako kterákoli jiná policie, má k dispozici fotografie hledaných osob. Masivní nasazení FindFace pomůže policii hlídat ulice, respektive kontrolovat, zdali se některá z hledaných osob nevyskytla v hledáčku některé z kamer.
Takhle to zní dobře, hledání a dopadení lumpů je dobrou zprávou. Jenže pokud se podobná technologie nasadí v nedemokratickém systému, může se „lumpem“ či „nepřítelem“ stát kdokoliv. Představme si hypotetickou situaci. Protirežimní novinář neustále útočící na vládní struktury a odhalující korupci vysokých vládních úředníků, je „odsouzen smrti“. Neoficiálně samozřejmě. Může to znít nadsazeně, ale „od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu,“ píše František Typovský na serveru aktuálně.cz. Pokud bude mít režim k dispozici systém na rozpoznávání tváří, bude mít zároveň kontrolu nad tím, kde se jeho „cíle“ pohybují.
FindFace je ukázkovým příkladem, jak lze moderní aplikace využít jak ke kladnému, tak zápornému účelu. A neméně zajímavá je jeho cesta od seznamky do policejních struktur.
Text: Topi Pigula