Zářící jeskyni na Novém Zélandu vytvořily ohavné larvy
Kouzlo Nového Zélandu: Hvězdné nebe uprostřed jeskyně. Mohou za to larvy
Strop jeskyně Waitomo na Novém Zélandu osvětlují larvy, které na své světlo lákají nejen turisty, ale hlavně potravu.
V oblasti Waitomo na Novém Zélandu se v hloubce téměř 50 metrů pod povrchem nachází podzemní labyrint jeskyní, které se formovaly za posledních 30 milionů let. Komplex byl objeven až ve 40. letech 19. století. Předtím měli lidé za to, že jde jen o maorskou legendu. A v těchto jeskyních žije velmi zvláštní zvíře. Vyvinulo se v těchto specifických podmínkách, v místech, kde nefouká žádný vítr, nesvítí slunce, neprší – a tento druh se pravděpodobně nikde jinde na světě nevyskytuje.
Jde o druh vzdáleně příbuzný komárům, Arachnocampa Luminosa. Larvy i dospělci produkují světlo, proto ho vědci dříve považovali za příbuzného světlušek. Když návštěvníci cestují na lodi jeskyní, kde je jinak černočerná tma, strop obsypaný těmito komáry a jejich larvami vypadá jako galaxie modrých hvězd.
Zářiví červi, jak se jim také říká, mohou být až tři centimetry dlouzí. Když se larvy vylíhnou z vajíček, vytvoří si na stropě hnízdo z hedvábí. Hedvábná vlákna jsou až 40 centimetrů dlouhá, obalená lepkavým slizem, září a lákají potravu, která se do tajemných sítí přilepí. Mezi kořist Arachnocampx luminosy patří jepice, chrostíci, mouchy, motýli a dokonce i malí plži a mnohonožky. Když je kořist chycena, zářící červ ji zatáhne nahoru do hnízda k večeři.
Je to biologie!
Stadium larvy trvá 6 až 12 měsíců, v závislosti na množství potravy. Když se z larvy stane kukla, tak visí dolů ze střechy jeskyně na hedvábném vlákně, které sama vytvoří. Po jednom až dvou týdnech se z larvy stane dospělý jedinec, který nepřijímá potravu a žije jen několik dní. Jeho jediným úkolem je spářit se a naklást vajíčka. Pak zemře. To znamená, že zářící larvální stadium je nejdelší období ze života Arachnocampa Luminosa.
Larvy jsou citlivé na jakékoliv vyrušení, když jsou vystrašené, tak zhasnou. Takže návštěvníci jeskyní, kteří chtějí být svědky neuvěřitelné podívané, musí být naprosto potichu. Turisté se v jeskyni pohybují jen na lodičkách a na stropy nedosáhnou. Díky svému místu výskytu má larva jen málo přirozených nepřátel. Žerou je sekáči, a když se přemnoží, stávají se kanibaly. Největší nebezpečí pro ně ale představuje člověk, který mění jejich přirozené prostředí. Přesto to vypadá, že tiché expedice snášejí zářiví červi celkem dobře, návštěvníkům svítí už několik desetiletí.
Lucie Kořistová