Zamilovanost manželstvím nekončí – právě naopak!
Zůstat zamilovaní, nebo vstoupit do manželství? I když leckdo vnímá jako tuto situaci jako buď – anebo, realita je podle nejnovějšího výzkumu úplně jiná! Kdo je vlastně nejšťastnější?
Většina z nás má představu, že největšího štěstí dosahujeme na začátku vztahu, v období čerstvé zamilovanosti; když svůj protějšek vidíme skrze pověstné růžové brýle a vychutnáváme si vášeň vůči novému a zajímavému člověku. Postupem let se hrany zamilovanosti obrousí a my zůstaneme ve vztahu prostě proto, že jsme na toho druhého zvyklí, případně s ním máme i všelijaké závazky. To je značně depresivní představa, kterou bychom se však neměli nechat vyděsit – nedávný výzkum totiž dává naději na štěstí i dlouhodobým vztahům. Ba ještě mnohem víc!
Manželství, láska a zamilovanost
Autory nového optimistického výzkumu jsou Paul Amato a Spencer James, kteří celkem v šesti vlnách sledovali zhruba dva tisíce lidí v manželství. V průběhu let se zaměřovali na jejich životní i vztahovou spokojenost, společné aktivity i neshody. Řada manželství během let samozřejmě skončila rozvodem, což výzkum rozhodně neulehčilo; data získaná od těch, kteří spolu vydrželi, však ukázala zajímavé trendy, které se opravdu hezky poslouchají.
Míra neshod se totiž v průběhu let stále snižovala. Jak se partneři poznávají, učí se se svým protějškem citlivěji zacházet a lépe mu rozumět, množství konfliktních situací se lineárně snižuje. Spokojenost a společné aktivity pak vykázaly podobný trend, totiž v průběhu prvních dvaceti let snižující, ale následně výrazně rostoucí! Lidé po vstupu do manželství tedy byli nějakou dobu čím dál méně spokojenější a trávili spolu méně času, avšak toto snižování nebylo kdovíjak výrazné. Kolem dvacátého roku manželství se pak situace začala jasně obracet a lidé byli ve vztahu spokojenější. Autoři výzkumu to přisuzují hlubšímu pochopení toho druhého a docenění vlastností, jichž si člověk na svém protějšku váží. S těmito zjištěními souhlasil i Harry Benson z britské Nadace pro manželství (Marriage Foundation), která pomáhá vytvářet a udržovat stabilní a spokojené dlouhodobé vztahy.
Důležitost historie
Za zmínku stojí i vedlejší zjištění ze zmíněného výzkumu týkající se vhodnosti různých historických období pro manželství. Konkrétně 80. a 90. léta byla pro manželskou spokojenost slabším obdobím, zatímco od roku 2000 se situace zlepšuje. Připomínáme, že se jedná o data ze Spojených států, tudíž reflektující zámořské změny v politice, kultuře i socioekonomické situaci, ovšem globální trendy mohou nasvědčovat tomu, že současné společenské podmínky jsou výhodné i pro vznik a trvání manželství u nás. Takže se ho nebojte!
Text: MS