Záhadné zařízení HAARP se otevírá lidem! Konspirátoři se bojí...
Zařízení HAARP je jedním z nejzáhadnějších míst na světě, a proto vyvolává spousty konspirací. Jeho nový šéf to chce ale změnit.
Spiklenecké teorie přikládají zařízení HAARP téměř neomezenou moc. Pokud by byla pravda jen polovina toho, co se povídá, měli by Američané v rukou zbraň s božskými schopnostmi. Plně funkční síť HAARPu, globálně aktivovaná, by prý mohla nejen ovlivnit počasí a geofyzikální události, ale i vesmír a gravitaci... a dokonce i čas!
Ve skutečnosti se tam samozřejmě nic takového neděje, High Frequency Active Auroral Research Program je mírumilovné vědecké zařízení uprostřed Aljašky, kde se neděje nic tajemného. Že jsou divoké teorie ruské propagandy a panických konspiračních teoretiků zcela nesmyslné, se teď pokusí dokázat nové vedení tohoto projektu. Od loňského roku totiž HAARP spadá pod University of Alaska Fairbanks.
Plně funkční síť HAARPu, globálně aktivovaná, by prý mohla nejen ovlivnit počasí a geofyzikální události, ale i vesmír a gravitaci, a dokonce i čas!
Aby ukázalo, že HAARP neznamená pro svět ohrožení, rozhodlo se vedení školy otevřít brány a umožnit obyčejným lidem několikrát do roka toto vědecké zařízení navštívit. „Doufáme, že návštěvníci pochopí, jak funguje věda v pozadí tohoto projektu, a také jaký je smysl tohoto výzkumu – že je pro dobro nás všech,“ uvedla mluvčí univerzity.
Na konspiračních webech to pochopitelně vře – příznivci spikleneckých teorií jsou ve většině znepokojení a návštěvu zařízení odmítají. Proč? Bojí se, že tento plán je ve skutečnosti trikem, jak „milovníky pravdy“ nalákat dovnitř HAARPu, kde by byli vystaveni telepatickým vlnám nejsilněji – a tak jim bez problémů vymýt mozky...
Co je HAARP ve skutečnosti?
Projekt HAARP založilo americké letectvo. Jeho cíl je zkoumat ionosféru s perspektivou vývoje pokročilé ionosferické technologie pro zlepšení komunikačních a navigačních systémů jak pro civilní, tak i pro vojenský sektor – včetně sledování a rozvědky. HAARP disponuje radary pásma krátkých (HF) a velmi krátkých vln (UHF), měřiči změn geomagnetického pole, digisondou (sondu ionosférického šíření vysokofrekvenčních radiových vln), magnetometry a další.
Hlavním nástrojem pro ionosférický výzkum je Ionospheric Research Instrument. Jde o vysokofrekvenční vysílač, který je využíván k působení na ionosféru. V současné době se skládá z 48 antén o výšce 22 m, ale je plánováno, že na ploše 13 hektarů jich bude vztyčeno 180. Vysílač umí vysílat spojitý nebo přerušovaný signál o výkonu 3600 kW a frekvenčním rozsahu 2,8–10 MHz, jehož elektromagnetický „obraz“ může být následně sledován pomocí HF/UHF radarů, HF přijímačů a opticky. Podle týmu lidí z HAARPu je cílem sledovat procesy v ionosféře ovlivněné přirozeným vlivem sluneční interakce, stejně jako ionosféra ovlivňuje radiové signály, a vyvinout technologie lépe kompenzující tyto vlivy pro lepší, přesnější a spolehlivější komunikaci, s lepšími vlastnostmi, silou signálu, rozsahem apod.
Očekává se, že studium takto vyvolaných změn ionosféry povede k pochopení přirozeného chování ionosféry. Co do praktických aplikací, vědci angažovaní v HAARPu si od projektu slibují mj. i vyvinutí technologie pro lepší skenování i pod hladinou moře či pod zemským povrchem.
Text: MK