Za vším hledej peníze. I za 920 136 mrtvými dětmi. Může za to cenová politika farmaceutických gigantů?
Jsou farmaceutické firmy jen strojem na peníze, nebo mají na mysli zdraví lidstva?
Základním cílem farmaceutických firem, ať už v propagačních materiálech říkají cokoli, je vydělávání peněz. Pokud by tomu tak nebylo, šly by s cenou některých základních léků či vakcín níž.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že celosvětově 15 % úmrtí všech dětí do pěti let věku má na svědomí zápal plic. Nemoc, proti které exituje vakcína a která si v roce 2016 vyžádala 920 136 dětských životů. Logicky, podobně jako v případě znovu objevené obrny.
450 000 000 nemocných
Zápal plic neboli pneumonie patří mezi zánětlivá onemocnění plic postihující zejména plicní sklípky. Za vznikem nemoci stojí infekce bakteriemi nebo viry, méně často pak dalšími mikroorganismy, některými léky nebo jinými chorobami, jako je například autoimunitní onemocnění.
Symptomy jsou chronicky známé: kašel, bolest na prsou, horečka a obtíže při dýchání. Lékař odešle pacienta při podezření na RTG snímkování a kultivačního vyšetření sputa. Následně jsou k léčbě nejčastěji nasazena antibiotika. Ročně je pneumonií postiženo kolem 450 milionů lidí, tedy sedm procent světové populace.
Kdo za to může?
GlaxoSmithKline a Pfizer jsou dvě obří farmaceutické společnosti vyrábějící proti zápalu plic vakcínu. A ne zrovna levnou, což v praxi znamená, že v oblastech s nedostatkem peněz, ve válečných zónách a mezi chudinou jsou prakticky nedostupné. Lékaři bez hranic už léta s oběma firmami jednají s cílem tlačit na snížení ceny. Cena za jednu dávku se pohybuje mezi 50–60 dolary a pro účinný efekt je nutné absolvovat tři dávky. Znásobte si to aktuálním kurzem dolaru a dojdete k částce, na kterou lidé v oblastech zasažených humanitární krizí prostě nedosáhnou.
Petice za snížení ceny
Světem prolétla petice tlačící na snížení ceny. Podepisovalo se ve 170 zemích a celkem svůj podpis připojijlo 416 000 lidí. Společnost GlaxoSmithKline nakonec udělala velmi vstřícný krok a pro humanitární účely snížila cenu na pouhopouhých 9 dolarů. Otázkou je, jestli se k podobnému kroku odhodlá i konkurent. Pokud ano, byla by to pro stovky tisíc nemocných bez nadsázky životní šance.
Text: Topi Pigula