Za 100 let jsme vyhubili 7 procent druhů zvířat, tvrdí nová studie z Havaje!
Opravdu probíhá něco jako „velké vymírání druhů“, které tak často zmiňují různí vědci? Dá se na to dívat z několika úhlů…
Oficiální údaje jsou poměrně optimistické: podle Union for the Conservation of Nature (IUCN) a jejich Červeného seznamu vyhynulo z 1,9 milionů pozemských druhů zvířat v posledních staletích „jen“ 800 druhů. A tomu, že se má říkat „šesté masové vymírání“?
Jenže všechno je pravděpodobně jinak – tyto oficiální údaje totiž vůbec neřeší bezobratlé živočichy. Přitom právě oni tvoří většinu živočišné biologické hmoty na Zemi a také jsou základem ekosystémů. Jenže jejich ztráta nás nemrzí tolik, jako třeba vymření majestátních nosorožců…
Biologové z Havaje se teď na vymírání bezobratlých zaměřili, studovali ho na plžích, kteří žijí na Havaji, ale s přesahem na zbytek světa. Výsledky jejich práce jsou naprosto alarmující. Na Havaji žije 325 známých druhů plicnatých plžů z čeledi Amastridae. Pečlivé studium jejich populací teď zjistilo, že jich už zbylo jen 15! Podle výsledků studie vědců z Pacific Biosciences Research Center vymírají rychlostí asi 14 procent za desetiletí!
Havaj má s vymíráním druhů velký problém, na který ochránci životního prostředí upozorňují již léta: nejlépe je vidět na ptactvu, ale nové údaje ukazují, že u bezobratlých je situace ještě výrazně horší. Havaj už dostala mezi biology přezdívku „hlavní město vymírání“ – a „díky“ tomu se stala pro vědce ideální laboratoří pro výzkum fenoménu vymírání…
Robert Cowie, jeden za autorů studie zveřejněné v časopise PNAS, říká: „Když jsme extrapolovali tyto výsledky na celou planetu, vychází nám, že od roku 1900 vyhynulo již asi 7 procent všech živočišných druhů.“ Podle ekologů a biologů jsou tato čísla důkazem, že jsme opravdu uprostřed obrovské globální krize biodiverzity. Tedy tzv. šestého vymírání druhů – globální ekologické katastrofy tentokrát způsobené jediným dominantním vlivem – člověkem…