Až všichni vymřeme, tenhle tvor tady zbude
Italští biologové popsali téměř nesmrtelného tvora – dokáže přežívat za podmínek, které jsou pro nás lidi zcela nepředstavitelné.
Jde o dosud neznámý druh želvušky žijící v nehostinných podmínkách Antarktidy. Dostala jméno Mopsechiniscus franciscae. Nevadí jí teploty kolem padesáti stupňů pod nulou a ani nedostatek živin. Tito tvorové vyrážejí dech vědcům už celou řadu let.
Želvušky dokážou v anabióze přežít radiaci až 570 000 radů (což je oproti člověku více než tisícinásobek), vydrží rozpětí teplot cca od -273 do +150 stupňů Celsia. Snese též vakuum a tlak 6x vyšší než je na nejhlubším dně oceánu - až 75 000 atmosfér. Bylo zjištěno, že želvuška přežila na jistém vzorku mechu více než 120 let, když došlo k navlhčení tohoto vzorku vodou.
A když je úplně nejhůř, upadají želvušky do stavu, který se nazývá anabióza, ve kterém jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům. Vydrží v něm sucho, osmihodinové ponoření do kapalného helia, var, škodlivé záření i anaerobní podmínky. Proto se vyskytují jak na ledovcích, tak na pouštích celého světa.
Nově objevený druh je však šampionem mezi šampiony. Je velký jen čtvrtinu milimetru, samice bývají o něco větší. Pro vědce je záhadou už jen to, jak se tito pozoruhodní tvorečkové dostali až do vzdálených oblastí Antarktidy…