Z lidí se stávají masožrouti. Budou kvůli tomu války?
Zdá se vám, že se lidé prakticky nemění? Omyl, během 20. a 21. století se člověk změnil dost zásadně.
Americký úřad pro zemědělství si nechal zpracovat velkou studii o tom, co přesně vlastně lidé po celém světě jedí. Výsledek je překvapivý.
Vědci hodnotili stravovací návyky na škále od jedné do pěti, přičemž 1 je rostlina, která se živí fotosyntézou, zatímco 5 je čistý masožravec jako krokodýl nebo tygr. Moderní člověk získal skóre 2,21 – které je úplně stejné jako mají sardele. Jen těsně vedle člověka je také domácí vepř…
Studie publikovaná v odborném časopise PNAS však také dospěla k dalšímu překvapivému zjištění: Během 20. století homo sapiens notně nakročil k tomu stát se masožravcem. Pokud by tento trend pokračoval, za dalších pouhých 100 let bychom se dotáhli třeba na hyeny.
Proč měníme stravu?
Ještě před 50 lety se totiž lidská strava pohybovala kolem skóre 2,15 – tento posun je tedy dost značný. V časopise Nature tvůrci studie své poznatky shrnuli: „Na první pohled to může vypadat jako drobný rozdíl, ale v naší stupnici to znamená hodně. Už jen změna o pouhého 0,1 stupně je opravdu dost zásadní.“
Tato data jsou jen průměrem celé planety, přitom v jednotlivých zemích se od sebe značně liší. Například africké země se stále ještě pohybují kolem hodnot naměřených v průměru před půl stoletím, zato „civilizovaná“ Evropa nebo USA se už dávno dostaly na úroveň šelem.
Vůbec největšími požírači masa jsou obyvatelé ostrovů, konkrétně Islandu, kde je index už na bodu 2,6.
V čem jsou tyto údaje důležité?
Už od starověku existují velké rozdíly mezi životními styly konzumentů masa a pojídači rostlin. Masožrouti prakticky vždycky patřili k agresivnějším civilizacím, díky větší konzumaci bílkovin měli statnější postavy a také více energie. Není náhodou, že právě národy, které více konzumovaly maso, dokázaly nejvíc a nejsnadněji dobývat okolní země.
Ukázalo se to například během mongolské invaze. Mongolové patřili k největším jedlíkům masa vůbec – ve svých rodných stepích se živili hlavně masem skotu. Zato jejich sousedé z Číny konzumovali především rýži. Z dnešního pohledu je to skoro nepředstavitelné, ale pár desítkám tisíc mongolských nájezdníků se Čínu podařilo dobýt během necelého desetiletí – následovala pak část Evropy, Rusko, arabské země, Indie a další a další státy. Mongolsko se tak stalo vládcem největší světové říše v dějinách…
Kdo jí nejvíc masa. Foto: PNAS
Samozřejmě ne pouze díky tomu, že mongolští válečníci měli více energie z masa, ale také kvůli životnímu stylu, který se se získáváním masa spojuje. Abyste získali maso, musíte být připraveni a schopni prolévat krev, zabít jedním seknutím, a kvůli změně pastvin také rychlých přesunů z místa na místo. A to všechno se pozoruhodně dobře hodí také při vedení války…