V americké Filadelfii řádí nová smrtící droga. Poznejte zneužívaný xylazin dříve, než se dostane i do českých ulic
Zneužití léčiva pro koně nebo tury má velmi často fatální následky.
Ať už si o vzniku drogové závislosti myslíte cokoliv, jeden fakt je neoddiskutovatelný. Cesta do ní je snadná a může být i příjemná, ale cesta zpět je těžká a někdy nemožná. Člověk totiž dříve zemře. A právě to se děje v USA.
Podle studie publikované v Injure Prevention se v USA rozmohl nový nešvar – užívání koňského anestetika. „Uklidňující prostředek pro koně se ve Spojených státech stále více objevuje jako pouliční droga a podle nové studie je nyní zapojen do téměř jedné třetiny smrtelných předávkování drogami na základě opiátů ve Filadelfii,“ píše Rachel Rettner na webu Living Science.
Předávkování koňským anestetikem
Látka zvaná xylazin není považována za opioid, což poněkud komplikuje její právní postižitelnost. V USA však není schválena pro humánní medicínu, protože má u lidí na svědomí nebezpečné vedlejší účinky, jakými jsou například nízký tlak nebo zpomalení srdeční činnosti. Pro dosažení očekávaného účinku byl přitom xylazin míchán s opiáty a riziko předávkování tím rapidně vzrostlo. Americký Úřad pro kontrolu nemocí udává, že téměř 70 % z 67 367 úmrtí v roce 2018 je nutné připočíst na vrub opiátům. Vědci zjistili, že v letech 2010 až 2015 zemřelo na předávkování, ve kterém hrál roli xylazin, pouze 2 % osob (ve sledované oblasti, pozn red.). Ovšem do roku 2019 toto číslo rapidně vzrostlo na 31 %.
Xylazin zneuziti Zdroj: istock.com
Výroba i v Česku
Xylazin se ve veterinární léčbě používá už desítky let a mimo jiné se jeho výrobou zabývá i firma Bioveta z Ivanovic na Hané. Smíchaný s ketaminem xylazin zrychloval anestetický účinek, přičemž se používal nejen u koní a turů, ale i u jelenovitých či primátů. „Čím vyšší byly dávky xylazinu, tím kratší byl čas nástupu účinku. Anestezie však byla delší s prodlouženým psychomotorickým zotavením. Svalová relaxace byla výborná. Při kombinaci ketaminu v dávce 10 mg.kg–1 i.m. a xylazinu 1 mg.kg–1 i.m. dosahovala anestezie délky v průměru 90 minut, při dávce xylazinu 2 mg.kg–1 i.m. dosahovala anestezie v průměru 130 minut. Při podání xylazinu v dávce 0,5 mg.kg–1 i.m. to bylo 85 minut,“ píše MUDr. Jitka Schreiberová ve své dizertační práci. Zajímavá je i poznámka US National Library of Medicine o tom, že se xylazin u jelenovitých nesmí používat během lovecké sezony.
Xylazin z Ivanovic samozřejmě nebude tím, který zabíjí ve Filadelfii. Pod obchodním názvem Rompun ho vyrábí a prodává také americká firma Bayer HealtCare LLC nebo pod názvem Chanazine 2 % irská firma Chanelle Pharmaceuticals Manufacturing Ltd. Celosvětově je pak výrobců ještě daleko více.
Pokud by vás mimochodem zajímal chemický vzorec, xylazin vtělený do formule je C12H16N2S.