Wikipedie jako mafie: falešní editoři vymáhali po firmách výpalné!
Digitální doba má své digitální zločince – a jak už to tak bývá, mnohdy se skrývají za těmi nejdůvěryhodnějšími a nejvíce bohulibými projekty…
Momentálně zasáhl velký skandál Wikipedii, respektive některé její editory. Ukázalo se, že pracují velmi podobným způsobem jako klasická mafie. Jejím dlouhodobě nejvyšším zdrojem příjmů bývalo vždy výpalné: přicházeli za obchodníky a vyhrožovali jim, že pokud nezaplatí „pojištění“, nějakou náhodou jim obchod shoří. A to stejné, ale v digitální podobě teď prováděli „darebáčtí editoři“ Wikipedie.
Jak to vypadalo? Skandál vypukl ve Velké Británii, ale zatím nejsou důkazy, že by se rozšířil někam dál. Editoři obesílali firmy i známé osobnosti s tím, že o nich zveřejní záznamy, ale rozhodně to nebude zadarmo – pokud si lidé nezplatí pěknou sumičku, tak žádný článek na Wiki nebude… Wikipedie na to reagovala rychle a skvěle: zablokovala prakticky okamžitě 381 editorských účtů. Rozsah blokování však ukazuje, jak velký tento skandál je…
Chvála i kriika...
Wikipedie je úžasné dílo moderní doby, bez něhož si už asi ani nedokážeme představit svět. A to přitom vznikla teprve roku 2001! Dnes má přibližně 36 milionů záznamů v 290 jazycích, každý den přitom přibývá 900 nových článků. Na její údržbě a kontrole pracuje kolem 30 000 editorů! Takové množství obsahu a lidí pochopitelně znamená i problémy, v případě Wikipedie nejčastěji ty věcné. Nedávno byla v odborném časopise Public Relations Journal zveřejněna studie, která tvrdí, že věcné chyby se dají nalézt až v 60 procentech článků na Wikipedii!
Jenže současný skandál má mnohem větší rozměr: jde tentokrát o úmyslné zneužití. Podle britského deníku Daily Mail, který průšvih sledoval, je typickou obětí například Alicia Peyranová, majitelka on-line obchodu Little Citizens Boutique. Kontaktoval ji muž, který jí navrhl, že o jejím podniku vytvoří na Wikipedii záznam. „A opravdu to udělal, ale ten článek na stránkách encyklopedie vydržel jen pár dní,“ popsala Peyranová problém. Za zveřejnění si podvodníci účtovali až 150–400 dolarů…