Urážení vztyčeným prostředníčkem je starší, než si myslíte. Kdo ho použil jako první a co přesně gesto znamená?
Gesto vztyčeného prostředníčku není zrovna slušné. Nejedná se však o výmysl moderní společnosti, jak si mnozí myslí.
Na vztyčený prostředníček můžete narazit v podstatě kdekoliv, stačí, abyste někoho rozčílili a ten vám jednoduchým gestem vzkázal, co si o vás myslí. Nezapomenutelný byl mimo jiné v podání někdejšího premiéra Mirka Topolánka, který v roce 2007 ukázal prostředníček opozičním poslancům s výmluvou, že se jednalo o neverbální komunikaci s Miroslavem Kalouskem, který je podle Topolánka „jednička“.
Prostředníček ze starého Řecka
Vztyčený prostředníček je dnes sice užíván mezi mnoha lidmi jako každodenní vulgární gesto, poprvé však byl použit už ve starověkých Aténách. Filozof Díogenés ho použil jako dehonestující gesto vůčí řečníku Demosthenovi, kterého neměl v oblibě. Aby bylo jasno, že nejde o „jedničku“, ale výraz pohrdání, okomentoval situaci jasným vzkazem: „to je ale demagog“.
Nejznámější vulgární gesto Zdroj: Pixabay
Desmond Morris, antropolog a autor knih Nahá opice či Lidská zoo, jasně říká, že „se jedná o jedno z nejstarších ponižujících gest“. Morris desítky let zkoumá naše chování a hledá jeho biologickou podstatu. Prostředníček je podle něj přeneseně penisem a zkroucené prsty na obou stranách představují varlata. Tím někomu nabízíte falické gesto a jasně říkáte: „toto je falus a za něco takového tě považuji“. Podle Morrise vztyčeným penisem gestikulují samci jihoamerických opiček kotulů a do Ameriky podle něj obscénní gesto dorazilo na palubách lodí přivážejících italské uprchlíky hledající lepší život.
Thomas Conley, emeritní profesor na University of Illinois, který se věnoval rétorice urážek, dodává, že „pozdrav“ vztyčeným prostředníčkem byl jedním z urážlivých gest, jimiž častovali příslušníci germánských kmenů římské vojáky. Z dějin přitom víme, že rozpínající se výboje Římské říše dávaly k tomuto vyjádření Germánům dost příležitostí.
Gesta jsou obecně ožehavá
Pokud rádi cestujete, měli byste vědět, že gesto, které je v jedné zemi „v pohodě “ a pozitivní, je jinde vulgární a urážlivé. Nepříjemná je například záměna „OK“, tedy gesta, kdy je palec spojený s ukazováčkem do kroužku. V Brazílii se jedná významově o to samé jako náš vztyčený prostředníček. Své o tom věděl Richard Nixon, který tímto gestem v padesátých letech vítal brazilské fanoušky, kteří se rozhodně necítili poctěni.