Vymřou sajgy? Za pár dní jich umřelo 60 000 – a nikdo neví, proč!
Bizarně krásné antilopy jsou v problémech. A vědci tápou...
Už na jaře letošního roku proběhla médii šílená zpráva: během pár týdnů náhle zemřelo 85 000 ohrožených asijských antilop sajg. Před pár týdny se v podstatě to stejné opakovalo: v Kazachstánu umřelo „přes noc“ 60 000 těchto pozoruhodných savců. A důvod? Opět neznámý. Navíc se to přihodilo téměř před očima vědců, kteří sajgy a jejich chování sledují…
„První blesková vymírání sajg se objevila už vloni, ale šlo o jen o malé skupinky těchto antilop,“ potvrdil pro vědecký magazín Live Science ekolog Steffen Zuther, který se problémem zabývá. „Rozsah tohoto vymírání a jeho rychlost, kdy je v podstatě okamžitě zasaženo celé stádo, je bezprecedentní – nikdy jsme mezi zvířaty nic podobného neviděli,“ dodal vědec.
Vědci odebrali vzorky všeho, s čím antilopy přišly do styku během léta – půdu, vodu i rostliny, jimiž se sajgy živí – a pochopitelně i ostatky uhynulých zvířat. Zatím se na nic nepřišlo, ale vědci si zato všimli, jak se zvířata chovají těsně před tím, než umřou. A tady už mají první bod, ze kterého se dá vycházet: první, kdo začal umírat, byly samice; pak došlo na jejich mláďata – a to vždy na ta mladá, která se ještě živí pouze mateřským mlékem.
Co to může znamenat? Podle vědců je pravděpodobné, že ať už jde o jakoukoliv příčinu, může se (přinejmenším zpočátku) šířit právě mateřským mlékem sajg. V tělech mrtvých antilop vědci našli toxiny, které vznikají působením dvou druhů bakterií – Pasteurella a Clostridia. Ty by teoreticky mohly vyvolat u sajg vnitřní krvácení, ale vědci si nejsou jistí, zda právě tyto toxiny mohly za smrt zvířat.
Ekologové totiž uvažují i nad další možností: antilopy zemřely, protože nezvládly klima. Loňská zima byla výjimečně chladná a jaro zase vlhké (přesný opak podmínek v ČR), což způsobilo, že planiny, kde sajgy žijí, byly plné louží stojící vody. Jinými slovy: vzniklo ideální prostředí pro množení nejrůznějších druhů bakterií.
Samozřejmě jde doposud jen o spekulace a příčina může být úplně jiná. Vědci uvažují také o zavinění člověkem. Podobný případ známe z Indie: nedávno tam téměř vyhynuli téměř všichni supi. Ukázalo se, že indickým krávám, tedy primárnímu zdroji supí stravy, se začaly podávat léky, které supům způsobují otravu…