Vrtule, která dodává energii 6000 domácnostem
Na konci loňského roku vznikla v Dánsku zatím největší větrná turbína na světě. Podívejte se, jak obrovská je.
Větrnou turbínu postavila v dánskémn Østerildu společnost Siemens. Její rozměry jsou těžko představitelné. Každý ze čtyř listů má na délku 74 metrů – to je skoro rozpětí křídel obrovského Aibusu A380.
Aby vůbec toto monstru mezi větrnými elektrárnami mohlo vzniknout, museli inženýři přijít s úplně novou technologií výroby listů. Jsou asi o 20 procent lehčí než doposud používané technologie, a proto mohou být také výrazně delší. Což zase znamená, že dodají mnohem víc energie než menší rotory.
Podívejte se na galerii:
Za ideálních podmínek je schopná tato jediná vrtule vyrobit šest megawattů elektřiny, což v Dánsku stačí pro 6000 domácností. Protože testy ukázaly, že tato technologie je spolehlivá a současně přijatelně drahá, rozhodl se Siemens, že 300 těchto elektráren postaví příští rok ve Velké Británii.
Problémy
Na úvodném videu je vidět transport lišty. Omluvte kvalitu, jde o amatérské záběry.6000 domácností je samozřejmě zcela ideální stav, který zřejmě v reálném světě nebude nastávat příliš často. Vítr jen málokdy vane zcela pravidelně, takže občas je nutné dokonce do vrtulí elektřinu hnát – nesmí se zastavit, protože znovu je roztočit je mnohem dražší, než je jen udržovat v chodu. Reálný výkon se tedy bude pohybovat spíš kolem 4 megawattů, podle opotřebení možná i méně. Podobně problematické je, zda opravdu zajistí elektřinu tolika domácnostem - ve špičce téměř určitě ne...
Robocop by záviděl. Nové policejní brýle vidí přes zeď
Stejně velkým problémem je i stav, když vítr fouká příliš silně – pak zase hrozí, že by mohly explodovat… Proto se inženýři i vědci snanží, aby tyto stavby vznikaly především na mořském pobřeží, kde je vítr nejstabilnější a současně nejsilnější. A to je také důvodem, proč jsou právě přímořské země z hlediska větrných elektráren zdaleka nejperspektivnější.
Jiná varianta
Další možností, kromě zvětšování velikosti čepelí, je dostat elektrárny tam, kde vane silnější vítr. To je však možné jen na jediném místě - v nadmořské výšce kolem 10 kilometrů. Mnoho společností tedy dnes už uvažuje nad létajícími elektrárnami. Ty by se vznášely v atmosféře a díky rychlosti větru by byly několikanásobně výkonnější než ty současné. Jenže to je zatím hudba daleké budoucnosti…