Voda v Kapském městě dochází. Kdy bude metropole úplně na suchu?
Jihoafrická metropole Kapské město čelí kritickému suchu. Zdroj: Wikipedia Commons/Andrew Massyn
Zní to skoro nepředstavitelně, ale obří čtyřmilionové město bude brzy zcela bez vody. Jsou katastrofické scénáře na místě? Jak celý problém vznikl? A kde dále nebezpečí hrozí?
Kapské město, nacházející se v nejjižnější části afrického kontinentu, sice není ani hlavním městem Jihoafrické republiky (tím je Pretoria), ani největším (Johannesburg je s aglomeracemi o poznání zalidněnější), přesto se jedná o velmi zásadní metropoli nejen jihoafrického regionu. Kapské město je totiž jednou z nejstarších evropských osad, kterou mořeplavci ze starého kontinentu na svých cestách zakládali. O bezmála čtyřmilionové metropoli se však v posledních měsících nehovoří pro její bohatou historii, nýbrž velmi nejistou budoucnost: jakkoli to může znít neuvěřitelně, obří město se již brzy zřejmě bude muset obejít bez vody.
Kapské město na suchu
Voda v zásobnících se tenčí a není zdrojů, které by ji doplnily. Již tři roky ve městě a okolí trvají nekončící sucha a na konec letošního dubna předpovídali tamější odborníci moment, kdy voda dojde úplně. Před pár dny se objevily zprávy, že k uzavření vodovodních kohoutků dojde až v první polovině května, ovšem tento den se každopádně blíží. Proto se objevují kampaně, která nám mohou znít až absurdně – všelijaká videa či letáky nabádají lidi, aby omezili led v pití nebo se rychleji sprchovali. Pro nás něco těžko představitelného, pro Jihoafričany však každodenní problém způsobený dlouhotrvajícími nadměrnými suchy. I ta musejí jednou skončit a životodárný déšť nakonec přijde, ovšem na přízeň počasí už čekají v Kapském městě tak dlouho, že se kritický okamžik nebezpečně přiblížil.
Působí to skoro jako utopická vize budoucnosti z postapokalyptických filmů; v horizontu několika týdnů přestane téct voda z kohoutků a ozbrojení vojáci budou dohlížet na rozdávání značně omezených přídělů. A tímto scénářem to dokonce vůbec končit nemusí…
Metropole v ohrožení
Vkrádá se standardní otázka, kdo za nastalou situaci může? Jak již bylo naznačeno, několikaleté extrémní sucho je natolik zásadním a přitom nevypočitatelným jevem, že na podobnou katastrofu nemůže být připraveno snad žádné město. V tom Kapském navíc situaci ztěžuje i jeho rozsáhlý rozvoj, během něhož došlo za poslední dvě dekády ke zdvojnásobení počtu obyvatel; lidský faktor a nevypočitatelná příroda tak ruku v ruce mohou za tento problém, jenž může časem postihnout i další metropole. Odborníci hovoří o globálním oteplování, kvůli kterému se může jednat pouze o první vlaštovku, jež naznačuje osud mnoha dalších měst po celém světě. To se týká například mexické metropole Mexico City, australského Melbourne, indonéské Jakarty či několika indických velkoměst.
A jaké je řešení nastalé situace? Vedení města se snaží zpracovat mořskou vodu pomocí odsolovacích zařízení, stejně tak pracuje na hlubších vrtech směřujících k nalezení podzemní vody. Tyto procesy však budou chvíli trvat, a tak je velmi pravděpodobné, že obyvatelé Kapského města budou muset nějakou dobu s vodou nakládat nesrovnatelně opatrněji.
Text: MS