Víte, jak starý je nejstarší rybářský háček na světě?
Na ryby se chodilo "odjakživa". Jenže tento poněkud nepřesný údaj se nyní povedlo archeologům zásadně zpřesnit. Našli totiž (zatím) nejstarší rybářský háček na světě.
Lov na udici vyžaduje zcela jiné dovednosti, než lov lukem a šípem či oštěpem. Dá se předpokládat, že lukostřelba či lov ryb pomocí oštěpu či harpuny byly "vynalezeny" dříve, než nepoměrně složitější způsob lovu na háček.
Starý na Timoru...
Opravdu unikátní objev se povedl Sue O´Connor, archeoložce Australian National University of Canberra. Vápencová jeskyně na lokalitě Jerimalai, nacházející se na východním pobřeží ostrova Timor, jí kromě kostí tuňáků a dalších druhů ryb vydala i zatím nejstarší rybářský háček světa. Respektive zlomky (podle Nature) hned několika háčků. Jako výchozí surovina pro jeho výrobu posloužila měkkýší schránka. Několikacentimetrový háček je poměrně masivní a dohladka vyhlazený, bez zpětného trnu.
Nález kostí je datován do období před 42 000 lety, samotný háček má určené stáří v rozmezí 16 000 - 23 000 let. "Nejstarší dosud známé rybí háčky jsou spojeny s počátky zemědělství, které bylo v jihovýchodní Asii asi o 5 500 roků dříve," říká O'Connor a podtrhuje tím starobylost nálezu a zároveň posouvá historii lovu na udici mnohem dále do minulosti.
Z jakého druhu měkkýše je háček vyroben se zatím ani odborná literatura nezmiňuje, ale dá se předpokládat, že se bude jednat o některý z hojných a svou schránkou relativně masivních mořských druhů. Suchozemští měkkýši jsou pro tento účel neprakticky křehcí. Možná by se našel nějaký experimentátor, jenž by se pokusil ulovit tuňáka prehistorickou metodou. Zmínka o tuňákovi není náhodná, některé z 38 000 rybích kostí z 2 843 ryb (archeologové jsou důslední a přesní), patřily právě tomuto druhu. Při průzkumu se mimo jiné se našly i důkazy, že lidé před 42 000 lety lovili na otevřeném moři i žraloky a rejnoky. Jak vidno, rybářská odvaha jim rozhodně nechyběla
Unikátnost nálezu podtrhuje fakt, že informace o něm se objevily v nejprestižnějších vědeckých publikací a serverech: americkém Science i britském Nature.
... starší na Okinawě
Jenže aktuálně se ve vědeckém tisku objevují zprávy, které by měly, alespoň podle titulků, rekord doktorky O'Connor "trhnout". V jeskyni Sakitari vyhloubené na japonském ostrově Okinawa byly nalezeny háčky o stáří 23 000 let, což je spodní hranice háčků z Timoru. Rybolov byl evidentně jednou z dovedností, díky které se lidé šířili světovým oceánem (v tomto případě v Tichomoří). Umění lovit ryby jim sloužilo bezesporu nejen na cestách, ale umožnilo jim přežít i výsadek na ostrovy, jež neskýtaly příliš velkou šanci na suchozemské úlovky.
Text: Topi Pigula