VIDEO: Znáte omdlévající kozy?
Slova z titulku nejsou žádnou nemravností. Kozy, které omdlévají na povel, opravdu existují. A rozhodně nemají jednoduchý život.
Nejde o ztrátu vědomí
Bezesporu to zažil každý z nás – strach dokáže člověka naprosto paralyzovat. A prudké vylekání má na některé senzitivnější jedince účinek podobný – paralýzu a v extrémním případě i krátkodobou ztrátu vědomí. V případě omdlévajících koz však nejde o ztrátu vědomí, ale „ztuhnutí“ svalů mající svůj původ v nemoci, jež je zakódovaná v genech.
Myotonia congenita
Chorobu, jež je přítomná i u člověka, popsal poprvé v roce 1876 šlesvický lékař Asmus Julius Thomas Thomsen. Měl k tomu „ideální“ podmínky, neboť jí trpěl nejen on, ale i 20 příslušníků jeho vlastní rodiny. Klasická autosomálně dominantní varianta myotonie díky tomu nese jeho jméno – myotonia congenita Thomsen. V případě vrozené myotonie, nazývané též myotonia congenita, jde o onemocnění postihující kosterní svaly (svaly používané k pohybu). Je to genetická porucha jejíž charakteristickým znakem je selhání zahájení kontrakce, často označované jako zpožděná relaxace svalů (myotonie) a rigidita. U člověka se třeba projevuje zpožděným pohybem víčka při pohledu dolů, ale může zahrnovat tuhost, hypertrofii (zvětšení), přechodnou slabost u některých forem poruchy (z určitých genetických mutací) a křeče. Nemoc je někdy označována jako syndrom mdloby kozí. Právě tito domácí savci dokážou při prudkém podnětu „vytuhnout“ tak, že se převrátí a vypadají, jako by omdleli z úleku.
Myotonické kozy
Rozšíření plemena zvláštních myotonických „omdlévajících“ koz je třeba hledat v severoamerickém Tennessee. „O myotonických kozách lze nalézt ojedinělou poznámku v 80. letech 18. století, kdy zavítal do centrálního Tennessee farmář se čtyřmi kozami a zebu. Několik let se zdržel a následně putoval dál. Doktor Mayberry koupil kozy a jejich potomky, čímž se začal psát začátek plemene, ačkoli jejich prvotní původ pravděpodobně zůstane záhadou. Nezdá se, že se objevovaly jinde ve světě, ale jistě musely někde vzniknout. V Tennessee byly tyto kozy chovány jako místní zdroj masa, ceněný pro svou přizpůsobivost. V padesátých letech několik texaských rančerů koupilo další z potomků, čímž je rozšířili dále po Texasu. Kozy v Tennessee a Texasu tedy pocházejí z jediného zdroje,“ napsal Phillip Sponenberg v britském https://www.theguardian.com.
Aktuálně se informace o myotonických kozách shromažďují v Myotonic Goat Registry. Jakmile se koza poleká, ztuhnou jí svaly, což je pro predátora ideální situace. Podle některých zdrojů se stádečka tohoto plemene používala jako lákadlo pro predátora, který se měl ulovit. Že život myotonických koz opravdu není jednoduchý, se můžete přesvědčit na videu.
Text: Topi Pigula