VIDEO: Takhle loví opravdoví upíři!
Upíři se nevyskytují jen v hororech – žijí i v našem světě. A loví opravdu dovedně. Podívejte se sami!
Krví se živí celá řada zvířat. Ale existuje jen jediný savec, který má krev jako hlavní zdroj potravy: upír. Tito netopýři loví v noci a jejich chování i způsob získávání potravy až nepříjemně připomínají vampýry z hororů a mýtů.
Podivné na tom je, že naši předkové se s krvežíznivými upíry nikdy nemohli setkat – všechny druhy totiž žijí pouze v Jižní nebo Střední Americe. Proč se tedy naši evropští mýtičtí upíři tak často spojují s netopýry? Kdo ví…
Američtí upíři jsou drobní savci, kteří se bez krve neobejdou. Dokáží jí najednou spořádat obrovské množství: když se zakousnou do své oběti, vysají z ní stejné množství krve, jako sami váží! Přes den se ukrývají na tmavých místech, v jeskyních, v dutinách stromů i v budovách, často ve velkých koloniích, někdy společně s dalšími druhy netopýrů. Vylétávají, teprve když je úplná tma, a hledají hostitele. Létají pomalu a nízko nad zemí.
Upíří útok
K hostiteli málokdy přilétávají, jakmile nějakého objeví, přistanou na zem a dojdou po čtyřech. Na rozdíl od jiných druhů netopýrů se po zemi pohybují docela hbitě a rychle. Jejich spící hostitel si málokdy hodujícího upíra všimne, a pokud ano, upíři se nedají snadno odehnat.
Po napití je upír někdy tak těžký, že nemůže znovu vzlétnout a musí pěšky dojít až do své jeskyně.
Krvavý rentgen
Teprve před dvěma roky biologové objevili, že upíři mají na obličeji speciální orgány, které zaznamenávají proudění krve u savců – svou kořist tedy vidí jako soustavu žil, jimiž pulzuje životodárná tekutina.
Sliny upírů obsahují anestetika a látky, které zabraňují srážení krve. Jedna z nich, pojmenovaná drakulin, je nejlepší antikoagulancium, které lidstvo dosud objevilo. Jeho průmyslově vyráběné deriváty se testují jako lék pro pacienty s mrtvicí.
Netopýři krev nesají, pouze ji olizují, jak vytéká z rány. Kvůli velké účinnosti jejich protisrážlivých slin rána často krvácí i dlouho poté, co už se upír nasytil.
Upíři mají i další zvláštní uzpůsobení ke krvežravosti. Jejich česlo, tedy počáteční úsek žaludku, je extrémně prodloužené (až 150% délky těla). To jim umožňuje vyvrhovat krev, samice upírů tak přinášejí potravu svým mláďatům, upíři se krmí navzájem, když se některému jedinci nepodaří najít potravu, ostatní ho nakrmí.