VIDEO: Dron schopný evakuovat člověka z rizikové oblasti. Izraelci už ho mají
Nejde jen o válečné oblasti, ale i o místa postižená zemětřesením, sesuvem půdy, záplavami nebo zasažená radiací. Tam všude může na dálku pilotovaný dron zachraňovat životy.
To, že zrovna Izrael jako první otestoval dron, který je schopný odnést člověka do bezpečí, není náhoda. Malá země obklopená státy ne-li přímo nepřátelskými, tak alespoň rozhodně ne přátelsky nakloněnými, počítá s rizikem konfliktu neustále. A jeho nejcennějším zdrojem jsou lidé. Proto se tato země pokouší chránit tak, aby při záchraně postřelených vojáků nebo ohrožených civilistů bylo možno nasadit dálkově řízené prostředky. Proč vystavovat riziku další vzácné životy?
Sanitka bez řidiče
Izraelské noviny Times of Israel vloni na podzim napsaly, že čas pro komerční prodej „létajícího auta“ nebo „bezpilotní ambulance“ byl mohl nastat v roce 2020. „UAV byl ve vývoji po dobu 15 let a hlavní představa byla použít ho jako leteckou záchrannou službu na těžko přístupných misích ve stísněných městských oblastech nebo na odvoz raněných vojáků z bojiště,“ napsal Stuart Winer, editor zmiňovaného listu.
Letoun pojmenovaný Kormorán (Cormorant) váží 1,5 tuny a jeho náklad může vážit až 500 kg. Používá interní rotory a dokáže vyvinout rychlost až 185 kilometrů za hodinu (115 mil za hodinu). Nejenže ho lze dálkově řídit, ale může také letět autonomně s dopředu nastavenými koordináty. Letoun velikosti osobního auta s původním jménem "Air Mule" obsahuje 39 nových patentů.
Jeho výhody jsou jasné – malé rozměry jsou hůře zasažitelné nepřátelskou palbou a zároveň stroj dokáže přistát na mnohem menší ploše (tedy ve složitější konfiguraci terénu než potřebuje klasický záchranný vrtulník), v případě zásahu pak není ohrožena posádka. AirMule je vybaven GPS pro translační polohy a rychlosti letu, dvěma laserovými výškoměry pro indikaci výšky „Kormorána“ nad zemí, Dopplerovým radarem, který slouží při nulové viditelnosti v prašných podmínkách. Stabilizovaný elektro-optický senzor funguje jako součást automatického pozemního systému umožňujícího letadlu samostatně řídit přistání na základě kontrastních bodů (světlice, vlajky, červená značka) v bojové zóně. Není-li možno použít fyzickou značku, může ji nahradit laserový palubní značkovač.
Jak se Kormorán proletěl na svém prvním zkušebním letu, můžete sledovat na videu:
Text: Topi Pigula