Jak pobyt ve vesmíru promění astronauty? Vidí pak svět úplně jinak
Změnil by vás pobyt v kosmu? Podle dosavadních zkušeností mnohých astronautů se zdá, že ano – výlet mimo naši planetu leckomu změnil pohled na řadu životních otázek.
Vzpomínáte si na všechny ty fascinující záběry planety Země, které se vyskytují ve sci-fi filmech? Když astronauti plují po orbitě a skrz okna vesmírné lodi se dívají na rodnou planetu, často se jedná o dojemný moment. Za pozornost stojí, že se jedná o skutečně zdokumentovaný efekt, který má i v odborné literatuře své místo. Jak se průkopníci objevování vesmíru změní, když opustí Zemi?
Křehká a jednotná planeta
V roce 1987 se spisovatel a fanoušek kosmonautiky Frank White zasloužil o vytvoření pojmu Overview effect, do češtiny překládaného jako Pocit přehledu. Využil řady výpovědí od astronautů, kteří se v průběhu let ocitli ve vesmíru, včetně Michaela Collinse, třetího člena posádky slavného Apolla 11. Ten na své prožitky vzpomínal následovně: „Velmi mě překvapilo, že Země z vesmíru vypadala křehce. Dodnes nevím, proč přesně. Měl jsem pocit, že je malá, lesklá, krásná. Je to domov, a to domov velmi křehký.“
Psychologicky se jedná o kognitivní posun, tedy výraznou a skokovou proměnu postoje vůči nějakému tématu. Z vesmíru vypadá planeta Země totiž jako koule, která prostě visí v černé prázdnotě. Obklopuje ji jen tenká atmosféra, a tak jsou na místě obavy o její osud. Stejně tak je fascinující, že uprostřed vesmírné pustiny existuje místo, které tak překypuje životem jako právě Země. O to malicherněji pak působí jednotlivé konflikty mezi národy, lidmi různých ras a náboženství, přičemž všichni povrch této malé a křehké planety sdílejí. Řada astronautů se po těchto uvědoměních začne více zajímat o otázky ekologie a globálního klimatu – takový přístup se vesmírným badatelům zdá nejen samozřejmý a přirozený, ale i nezbytný.
Simulace efektu na Zemi
V roce 2018 zaujal média projekt s názvem Spacebuzz, který pomocí virtuální reality simuloval pobyt ve vesmíru. Jednou z hlavních motivací, na kterých Evropská kosmická agentura projekt postavila, byla právě ambice představit dětem Overview effect. O rok později ho začali vědci z Missourské univerzity podrobněji zkoumat a hledali technologie, jak tento zážitek předestřít i širšímu publiku. Jakkoli to zní podivně, tak vzhledem k výše zmíněným benefitům, které má takto pozměněný pohled na psychiku jedince, může být citlivější přístup k naší planetě jen ku prospěchu.