Vědci spočítali, za jak dlouho navážeme kontakt s mimozemskou civilizací!
Kde jsou? Proč jsme pořád tak sami?
Otázka existence mimozemských civilizací je pro mnoho lidí důležitější než otázka existence Boha… Již od slavné otázky fyzika Enrica Fermiho „Kde jsou všichni?“ hledáme odpověď – a zatím marně. Přitom dle posledních objevů je vesmír obrovský a plný hvězd i planet. Tak proč jsme pořád na nikoho nenarazili?
Pokusili se na to teď odpovědět fyzici z Cornellu – Evan Solomonides a Yervant Terzian. Snažili se spočítat, jak dlouho by trvalo průměrně pokročilé civilizaci kontaktovat jinou podobně vyspělou rasu na jiné planetě. Vycházeli přitom pouze ze statistiky a základních údajů: Země vysílá své signály do vesmíru jen 80 let – to znamená, že (protože se šíří jen rychlostí světla) doposud doputovali k asi 8500 hvězdám. Jde o pouhý zlomek z 200 miliard hvězd, jež obsahuje naše galaxie.
Výše jmenovaní vědci tvrdí, že bude trvat nejméně dalších 1500 let vysílání, než vstoupíme do kontaktu s jinou podobně vysílající civilizací na obdobné úrovni technologie. Fyzikům v jejich rovnicích vychází, že (opět čistě statisticky) bylo v historie naší galaxie pouhých 210 inteligentních civilizací – a je značně pravděpodobné, že již vymřely nebo jinak zanikly.
Vědci současně doporučují, abychom, když už jsme se do hledání dali, nepřestávali – jinak můžeme o signál z vesmíru přijít. Přestat můžeme až za 1600 let, pak začnou naděje na objev chytrých mimozemšťanů rychle klesat…