Vědci si hrají na Boha: vyrobili vestu, díky níž hluší slyší
Nový vynález by mohl pomoci neslyšícím lidem, aby vnímali svět tak, jak doposud nemohli.
Vychází z faktu, že lidské tělo má také další obří orgán, jenž může zaznamenávat zvuk – ale evoluce nám nedala možnost, jak tyto signály dále zpracovávat. Jde o kůži. „Největší orgán lidského těla, kůže, je dokonalým přenašečem zvukových signálů,“ konstatuje Eagleman.
VEST je vesta
Na základě této se teze se Eagleman spojil s dalšími vědci a navrhli a vyrobili prototyp přístroje, jemuž dali jméno VEST. Neboli Versatile Extra-Sensory Transducer – ale zkratka VEST je velmi případná, přístroj totiž opravdu vypadá a funguje jako vesta. Je vybavená 32 maličkými motorky, které převádějí zvukové vlny na vibrace na zádech člověka, který vestu nosí.
Bohatě k tomu stačí mobilní telefon – ten zachycuje vlny z okolí a převádí je na audiosignál na specifických frekvencích. Každá z frekvencí spouští jeden z 32 motorků. A protože tyto frekvence odpovídají různých zvukům písmen (neboli fonémům), každé zavibrování odpovídá jiné hlásce. S trochou tréninku je kdokoliv schopný rozeznat jednotlivé vibrace – krk je natolik citlivé místo, že se to dá rozlišit. A pokud se rozeznají jednotlivá písmena, není již problém složit z nich slova a z nich zase věty.
„Neexistuje důvod, proč by to nemělo fungovat skoro stejně dobře jako opravdové uši,“ věří hrdý vynálezce. Zatím se pohybuje teprve na úrovni slov, ale doufá, že už brzy naučí neslyšící a nedoslýchavé, aby dokázali rozeznávat celé věty. Největší význam by tato vesta mohla mít pro život hluchoslepých, těm by otevřela zcela nový svět plný doposud netušených možností – mohli by nejen mnohem účinněji komunikovat, ale třeba také „poslouchat“ rozhlas nebo audioknihy...
Text: MK