Vědci našli gen pro bolest. Jak nám pomůže?
Genetická výbava je zřejmě pro vnímání bolesti důležitější než co jiného. Co pro nás ale znamená, že vědci objevili gen bolesti? Utrpení lidstva zatím nekončí, ale...
Bolest sice cítíme všichni, ovšem zdaleka ji všichni neprožíváme stejně. Medicínské poznatky se neustále zdokonalují v tom, jak nám od bolesti ulehčit, což si však také vybírá svou daň - závislost na opioidech se stává čím dál větším problémem. Jak však bolest vědecky uchopit a těmto starostem zabránit? Zdá se, že vědci jsou na dobré cestě.
Hledání genu bolesti
Problém zaujal i neurologa Stephena Waxmana, který se o něm rozepsal v knize Chasing Men on Fire. Ta sleduje vědecké objevy v této oblasti s důrazem na hledání genu bolesti, jež probíhá už od poloviny 60. let. Týká se kupříkladu nemoci zvané erytromelalgie, známé též pod lidovým názvem "člověk v ohni". Ta se projevuje těžko vysvětlitelnými bolestmi rukou či nohou, u nichž dochází k silným otokům, zánětům a bolestem. Postupem let však vědci přišli na možné vysvětlení této i dalších chorob prostřednictvím genetického výzkumu.
Gen s označením SCN9A se Waxmanovi a jeho kolegům podařilo identifikovat po více než dvaceti letech práce. Ku pomoci byli především právě pacienti s erytromelalgií, u nichž byly sledovány rozličné genové mutace. Průběh byl přitom obvykle totožný - elektrické napětí (například vlivem podnětu z nervových zakončení) vedlo k otevření sodíkového kanálu přítomného na nervové buňce, čímž dojde k vyslání vzruchu do centra bolesti v mozku. Některé z nich vykazovaly velmi specifické reakce sodíkových kanálů na různé typy bolesti, čímž umožnily pochopení, jaké genetické struktury se na tomto jevu podílejí.
Genetika až na prvním místě
A výsledky? Výzkum už některým lidem s chronickými bolestmi dokázal pomoci. Jakmile se totiž podaří identifikovat problém, je rázem mnohem snazší nasadit vhodnou léčbu. V současné době je zkoumání stále v testovací fázi, ale pokud bude vše pokračovat dobře, nemusí trvat dlouho a dočkáme se léků, jež dokáží od dlouhodobé bolesti ulevovat mnohem spolehlivěji než doposud.
Pro většinu z nás také může být zajímavé zjištění, že vnímání bolesti je úzce spojeno s genetickou výbavou. Nedá se tedy pouhou myslí ovlivnit, co a jak moc nás bude bolet; přestože zvýšená úzkost samozřejmě negativní prožívání bolesti umocňuje. Takže až zase příště budete tělesnou nepohodu snášet hůře než vaše okolí, nemusíte se hned považovat za sraby - nejspíš je totiž problém především v tom, že máte jinou genetickou výbavu. Bude vzrušující sledovat, nakolik se vědcům podaří záhadu našich genů vyřešit; a možná nám i významně pomoci od bolesti.
Text: MS