V USA vyrobili první marihuanové víno. Je prý léčivé a neškodné
Kombinovat alkohol a drogy je tou nejlepší cestou, jak si zničit játra a poškodit dlouhodobě mozek. Rozhodně nechceme radit čtenářům, aby tyto substance doma kombinovali – způsob, jak vzniklo první marihuanové víno je totiž zcela jiný, než by se dalo očekávat. A především výsledný produkt kombinuje.
Marihuanové víno se jmenuje Canna Vine a dá se (zatím) pořídit pouze v Kalifornii. Legální se sice marihuana stala už v mnoha zemích, ale nikde jinde než v Kalifornii není legální ji kombinovat s alkoholem. A už teď je na internetu obrovským hitem, který dokázal sblížit vinaře a milovníky marihuany.
Biomarihuanové vínko?
Pochází z organické marihuany a biodynamicky sklízených hroznů. Pod tímto pojmem byste si asi chtěli představit něco vědeckého, ale znamená to něco jiného: takové hrozny jsou v podstatě obyčejná organicky pěstovaná réva, ale při jejím sklízení je hojně využíváno spirituality.
Víno je pak vyrobené zcela normálně a jen je fermentováno marihuanou. Prodává ho teď rovnou několik společností, které by rády, aby se z produktu, jemuž říkají „zelené víno“, stala globální značka. Jedna z osob, které za tímto vynálezem stojí, Lisa Molyneux, popsala pro Los Angeles Times, jaké jsou výhody kombinace obou produktů: podle ní je na zážitek z konzumace zcela odlišný od toho, jak funguje izolovaně marihuana i víno – a také jinak, než když člověk při kouření marihuany popíjí víno. „Stav povznesení je mnohem více fyzický než duševní.“ Producentka marihuanového vína současně vyzdvihuje zdravotní výhodnost: „Kombinuje to to nejlepší z obou světů; dostanete kvalitní víno z dobrých hroznů a ještě to má pozitivní dopad na vaše zdraví.“
„Myslím si, že tento nápoj je skvělou cestou, jak porozumět tomu, že je marihuana součástí naší současné kultury,“ uvedla pro Los Angeles Times Melissa Etheridge, které patří jedna ze značek marihuanového vína.
Kritika
Pochopitelně se našli i kritici – a jejich argumenty znějí více než logicky. Kombinaci vína s marihuanou považují za velmi riskantní záležitost, zejména, pokud se dostane do rukou mladistvým. Pro ně je víno rekreačním, nepříliš silným alkoholickým nápojem, ale ve spojení s lehkou rekreační drogou se může stát velmi riskantní prostředkem pro změnu stavu.
Novináři z Los Angeles Times se také zamýšleli nad tím, zda jsou vůbec dostatečně prozkoumány účinky takové směsi. Ukázalo se, že ne – vědeckému výzkumu tohoto fenoménu se doposud věnovalo jen několik menších prací a zatím není uspokojivě vysvětleno a popsáno, jaké jsou důsledky dlouhodobějšího používání takové směsi.
Prokázané nejsou ani ony slibované léčivé účinky – ani na to neproběhl dostatečně solidní výzkum; podle některých dílčích studií je naopak možné, že alkohol v marihuaně ony léčivé a zklidňující látky spíše potlačuje a naopak zvýrazňuje některé její rizikové složky... Přesto se dá očekávat, že se tento produkt bude dále šířit po USA, jeho marketingový potenciál vycházející z obyčejné lidské zvědavosti a věčné touhy po něčem novém, je totiž obrovský.
Text: MK