V Brně pořídili unikátní fotku přechodu Merkuru přes Slunce. Co se to na ní děje?
Jak se tohle povedlo?
V pondělí 9. května odpoledne se pět set návštěvníků podívalo dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno na unikátní nebeský jev – přechod Merkuru přes sluneční kotouč. Jedna z návštěvnic však měla navíc ještě pořádné štěstí – při pohledu na Slunce zorným polem dalekohledu prolétlo velké dopravní letadlo. Stejný zážitek si mohla dopřát i tisícovka pozorovatelů, kteří s pomocí speciálního dalekohledu sledovali přímý přenos tohoto úkazu
Letadlo Airbus A380-861 společnosti Emirates odstartovalo v 15.41 z německého Düsseldorfu, aby o šest hodin a pět minut později přistálo v saúdskoarabské Dubaji. Kolik z více než pěti set sedadel bylo obsazeno, asi nezjistíme, stejně tak, zda si někdo v první třídě užíval sprchu. Jisté ale je, že se v 16.35 minut ocitlo mezi Hvězdárnou a planetáriem Brno a 150 milionů kilometrů vzdáleným Sluncem. Vznikl tak nejen úžasný snímek naší denní hvězdy se siluetou planety Merkur a největšího dopravního letadla na světě, ale také krátké video průletu a rozplývajících se kondenzačních stop, které zůstávají za čtveřicí výkonných motorú Airbusu.
Jedinečná fotka Merkur, Slunce a...; foto: Hvězdárna Brno
Na přímý přenos přechodu Merkuru přes Slunce se v pondělí 9. května odpoledne dívalo celkem 29 000 lidí (počet zhlédnutí), v jednom okamžiku jich bylo až devět set. K pozorování jsme použili katadioptrický dalekohled Celestron CPC 800 XLT (o průměru objektivu 203,2 mm a ohniskové vzdálenosti 2032 mm) na robotizované vidlicové azimutální montáži s automatickým naváděním na objekty. Před objektivem dalekohledu byl umístěn filtr na pozorování Slunce (pokovená fólie) z Baader Astro Solar Safety Film. Úkaz byl snímán afokálně, webovou kamerou Microsoft LifeCam Studio za okulárem Vixen NPL 40 mm.