V Bostonu dokončili nejlepší 3D mapu mozku!
Zatím nejdokonalejší mapa mozku vznikla na lékařské fakultě univerzity v Bostonu. Vědci dokázali ve 3D zobrazit i jednotlivé nervové buňky – a to ve výjimečně detailním a precizním provedení.
Autorem výjimečného projektu je vědec Narayanan Kashturi, který na „Bostonu“ učí. „Složitost mozku je mnohem větší, než jsme si kdy představovali,“ popsal novinářům podstatu problému, se kterým se setkal. „Měli jsme docela jasnou představu o tom, jak jsou neurony uspořádané a navzájem propojené – ale realita, kterou jsme poznali, je úplně jiná.“
Vědci si doposud mysleli, že když jsou dva neurony v blízkosti, zformují si synapse, jimiž pak komunikují. Jenže studie z Bostonu ukázala, že minimálně v případě myšího mozku, který mapovali, je to jinak. „Že vedle sebe dva neurony tráví hodně času, zjevně ještě neznamená, že se propojují,“ vysvětluje Kashturi. Mozek, který vědci mapovali, patřil dospělé myši - ale je možné, že u mladých zvířat, respektive třeba u lidí, se s mozkem a neurony děje něco úplně jiného.
Aby tohle všechno odhalili, museli bostonští vědci vymyslet úplně novou zobrazovací techniku. Ty klasické, jako například MRI, jsou totiž schopné zobrazit jen útvary velké přibližně jeden milimetr. Nová technika vyvinutá na bostonské univerzitě se nazývá ATUM. Skládá se z diamantového nože, který odřezává vzorky mozkové tkáně v plátcích širokých 30 nanometrů. Další část přístroje potom tyto vzorky zpracuje a vyfotí elektronovým mikroskopem. Nakonec jsou snímky doplněné a vylepšené speciálním programem VAST.
Mozek, a ten lidský zvlášť, je i v současné době prakticky nepoznané místo. Obtíže spojené s jeho studiem způsobují, že jeho výzkum je nesmírně drahý a tedy i komplikovaný.