V Bolívíi prakticky přes noc vyschlo druhé největší jezero země. Proč?
Jedná se o další mlčenlivou oběť globálních klimatických změn, anebo jsou na vině necitlivé zásahy nekompetentních úředníků? Situace je poměrně komplikovaná.
Jezero Poopó bylo ještě před nedávnem vyhlášenou přírodní památkou své země – oplývalo bohatým životem, tvořilo základ ekosystému plného ryb, ptáků a mnoha dalších druhů zvířat. Také na něj byly navázány tisíce lidských rodin, které žily kolem něj. Během dvou let, z hlediska geologického času naprosto zanedbatelného časového úseku, ale jezero zmizelo – dnes z jeho původní rozlohy zbývají pouhá dvě procenta…
Co se stalo?
To právě nikdo neví… Respektive teorií je víc než dost. Bolivijské úřady se domnívají, že hlavním viníkem jsou globální klimatické změny a především jev El Niño. Ekologové a místní obyvatelé to však pokládají jen za výmluvu úředníků (na globální oteplování se dá hodit všechno) a tvrdí, že ve skutečnosti za všechno může právě vláda – která měla zcela amatérsky zasahovat do správy vodních zdrojů jezera. Kde je pravda?
Než se k tomu dostaneme, musíme si říci pár podstatných faktů. Jezero Poopó leží v nadmořské výšce 3700 metrů a ještě na konci minulého století mělo přes 2000 kilometrů čtverečních. Bylo tedy druhé největší po celosvětově proslulém jezeře Titicaca. Od té doby však jeho hladina stále klesala, zejména v posledních letech. Několik let sucha zrovna nepomohlo, ale zřejmě ještě významnější vliv měla hospodářská činnost. V okolí jezera totiž vzniklo několik továren, které využívaly vodu z jezera – podle ekologů zcela nepřiměřenou mírou. Vloni pak zasadil smrtelnou ránu jezeru El Niño, nejsilnější v dějinách.
Důsledkem bylo zmizení jezera a také smrt milionů ryb, které v jeho vodách žily. Stejně dopadly stovky ptáků…
Záhada s opakováním?
Zajímavé je, že to není poprvé, co takhle Poopó vyschlo. Stalo se to již roku 1997. Řada místních tedy věří, že jde o jev periodický a jezero by se tedy mohlo vrátit zpět. Bohužel jsou s největší pravděpodobností na omylu – tehdy se jezero zaplnilo především díky rychle odtávajícím ledovcům. Jenže ty jsou již také definitivně pryč, takže voda nemá, kde by se tam vzala.
Dá se sice očekávat, že až pominou nejhorší sucha, něco málo vody ještě v jezeře přibude, ale rozhodně to nebude dost na to, aby se mohl obnovit funkční ekosystém. V současné době nejvíc trpí místní obyvatelé: asi 5000 lidí z jeho okolí je bez práce a možnosti získávat potravu.
Řešení?
Většina vody se do jezera dříve dostávala z řeky Desaguardero, která sem teče z jezera Titicaca. To má (zatím) vody dostatek, takže je záhadou, proč voda nedoteče až do Poopó. Když geologové studovali ústí Desaguardera, zjistili, že je zde obrovské množství kalu pocházejícího z práce místních těžařských společností.
Tento kal nejenže blokuje přítoky do jezera, ale navíc je toxický. Bolivijská vláda ale našla řešení: Chce od Evropské unie 100 milionů euro, aby mohla tok řeky Desaguardero vyčistit…