Už nikdy nezabloudíte! Super-turistické boty budoucnosti budou myslet za vás
Indická firma vyrábí boty, které dokážou člověka navigovat.
Boty samy o sobě jsou dost chytrý vynález. Chrání nohy před povětrnostními vlivy, brání jim poranit se o ostré či tvrdé předměty na cestě anebo šlápnout do něčeho nepříjemně mazlavého.
Ale technologie nikdy není spokojená – a tak i boty začínají být ještě chytřejší. Například indická společnost Lechal vytvořila boty – a také samotné vložky do bot – schopné spojit se s aplikací ve smartphonu a s mapami internetového vyhledávače Google. A díky tomu pomohou lidem trefit na místo, na které míří. Boty i vložky se s chytrým telefonem spojí přes Bluetooth.
Do aplikace stačí zadat cíl cesty a vykročit. Když je potřeba odbočit, začne levá nebo pravá bota vibrovat. Jak informoval zpravodajský server The Huffington Post, Lechal má zatím v nabídce červené nebo černé boty, a také vložky, které je možné vsunout do bot, které už máte.
Indické turistické botky
Navigační boty a vložky do bot byly původně navrženy jako pomůcka pro nevidomé, která jim usnadní chůzi v terénu společně s vodicím psem či slepeckou holí. Když ale firma začala boty vyvíjet, brzy bylo jasné, že by mohly mít i další možnosti využití. Za každý prodaný pár hodlá společnost Lechal dotovat boty či vložky některému nevidomému člověku.
Chytré boty ovšem svému nositeli nejen napovídají, kam má jít. Slouží i jako krokoměr a počítadlo spálených kalorií. Boty jsou "přirozeným rozšířením lidského těla", řekl spoluzakladatel firmy Krispian Lawrence. Boty si nikdy nezapomenete obout, na rozdíl od telefonu či peněženky, jež mohou snadno zůstat doma.
Boty a vložky do bot mají být na trhu od letošního září, objednávky ale firma přijímá už teď. Boty jsou kompatibilní s telefony iPhone, Android a Windows a jejich cena je kolem 100 dolarů (asi 2000 Kč). Není to nejlevnější, ale pořád je to méně než například botasky Air Jordan od společnosti Nike.
Ano, vypadá to trochu směšně. Ano, můžete se jednoduše podívat na mobilní telefon, který vám poradí, kudy jít. Ale kráčet po ulici s očima přilepenýma k telefonu není nejrozumnější. Když nedáváte pozor na své okolí, můžete ohrozit sami sebe nebo ostatní. Anebo si alespoň uříznout ostudu – jako jedna neznámá dívka, která při psaní textové zprávy spadla do fontány.
ČTK