USA staví další obří letadlovou loď. Proti komu?
Spojené státy jsou námořní velmoc a jako takové mají i největší flotilu velkých letadlových lodí, která je průběžně obměňována novými nosiči. Na počátku je teď stavba dalšího přírůstku.
US Navy má už po dlouhá léta standardně flotilu jedenácti velkých letadlových lodí, ovšem počet se občas sníží, a to v době, kdy je nejstarší člen flotily vyřazen a probíhá stavba jeho náhrady. V současné době má US Navy v aktivní službě deset letadlovek třídy Nimitz, které mají postupně doplnit a nahradit jednotky zcela nové třídy Gerald R. Ford. V příštím roce doplní flotilu na standardní počet jedenáct zcela nový nosič USS Gerald R. Ford (CVN-78), po kterém je třída pojmenována. Teď se podrobuje finálním zkouškám a úpravám, aby mohl být zařazen do služby u námořnictva. Ale nezůstane jen u něj.
V srpnu byl slavnostně položen kýl další letadlové lodě třídy Gerald R. Ford, která ponese jméno po jiném americkém prezidentovi, totiž USS John F. Kennedy (CVN-79). Loď staví známé loděnice Newport News Shipbuilding ve Virgínii. Slavnostního aktu položení kýlu se zúčastnila i dcera bývalého prezidenta a po svém dokončení nahradí ve službě letadlovou loď Nimitz (CVN-68), která brázdí světová moře už od roku 1975. Trojici plánovaných nosičů třídy Gerald R. Ford doplní ještě USS Enterprise (CVN-80), jehož stavba začne v roce 2018. CVN-79 ale nebude první letadlovou, která ponese jméno zavražděného prezidenta Kennedyho. Byla po něm pojmenována i jednotka s označením CV-67 třídy Kennedy, která sloužila v letech 1968 až 2007. Zajímavé je, že byla jedinou lodí této třídy a někteří členové její bývalé posádky byli přítomni i na slavnostním ceremoniálu položení kýlu nové CVN-79.
Že se nejnovější americká letadlová loď bude jmenovat po 35. prezidentovi USA, rozhodl po různých návrzích Kongres v květnu 2011 a nebylo to náhodou. John F. Kennedy totiž sloužil u amerického námořnictva ve 2. světové válce. Původní plány obsahovaly dvě zásadní data, totiž v roce 2018 měla být částečně dokončená loď spuštěna na vodu a o dva roky později měla nastoupit pravidelnou službu u US Navy. Jenže konstrukční práce se protáhly, a tak už v roce 2012 bylo jasné, že služba USS John F. Kennedy začne až o dva roky později, stejný časový posun postihne i stavbu USS Enterprise.
CVN-79 bude vážit zhruba 100 tisíc tun a se svou délkou 337 m bude přestavovat plovoucí město. Obsluhovat ji totiž bude posádka čítající 4660 lidí. Jako zdroj energie celé lodě budou sloužit dva jaderné reaktory A1B, každý o výkonu kolem 700 MWt. Pohonná soustava bude roztáčet čtyři lodní vrtule, které dokážou obrovskou loď rozpohybovat až na rychlost 56 km/h. Palivo pro reaktory vystačí na 25 let provozu, což je polovina plánované životnosti lodi, tedy k výměně paliva dojde minimálně jednou za aktivní kariéru CVN-79. Nejdůležitější položkou je ale až 90 bojových letadel a vrtulníků, které budou tvořit letecké křídlo a hlavní výzbroj nosiče. Stěžejními budou typy F-35 a také F/A-18 nejnovějších verzí.
DP