6 unikátních vlakových tratí: Jedna vede skrz obytný dům, další protíná letiště
Vlaková doprava zdaleka není tak konzervativní a nudná, jak byste si možná mysleli – i na železnici se totiž leckdy dějí velké věci! Několik šílených vlakových tratí to jen potvrzuje.
Přemýšlíte nad tipem na zajímavou dovolenou, při níž byste sice viděli daleké končiny, ale zároveň byste se nemuseli příliš hýbat? Ideální možností jsou dobrodružné vlakové trasy, z nichž některé jsou dokonce určeny pro milovníky adrenalinových sportů!
6. Indická cesta přes moře
Náš cestopis zahájíme na trati Chennai-Rameswaram, která propojila obě lokace na jihovýchodě Indie již v roce 1914. Muselo jít tehdy o pozoruhodný kus dopravní stavařiny, adrenalin však v cestujících nejspíše vyvolává dodnes. Vlak totiž stále propojuje ostrov Rameswaram s pevninou prostřednictvím více než 1,4 kilometry dlouhého mostu! Nečekejte však žádný vyvýšený Golden Gate. Konstitucí připomíná spíše lávku, konzolový most je ostatně postaven jenom pár metrů nad hladinou, moře navíc nebývá vždy klidné. Trať je populárním způsobem sebevraždy zejména během období monsunů.
5. Trať skrze barák
O něco méně adrenalinovou, ale o to kurióznější cestou je trať skrze čínský Čchung-čching. Jedno z nejlidnatějších měst světa čelilo během konstrukce tratě nadzemky netypickému problému – rovnou do cesty plánovačům se totiž postavil vysoký obytný dům. Čekali bychom, že v Číně si s jeho stržením nebudou dělat těžkou hlavu – namísto toho však konstruktéři zvolili poměrně šílené řešení v podobě vybourání dvou podlaží a cesty vlakem skrze budovu. Vznikla tak jízda, na kterou cestující ani residenti nejspíše nezapomenou.
4. Vlak na runway
Pokud v okolí novozélandského letiště Gisborne bydlí nějaký milovník vlaků i letadel, pohled na letiště pro něj musí být učiněným snem. Přímo přes letištní runway totiž pravidelně jezdí vlaková souprava, jejíž koleje přetínají dokonce i místní přistávací dráhu pro letadla! Místní úřady zvolily atypické řešení ve snaze zabít dvě mouchy jednou ranou. Teoreticky by sice odklonění trasy či podzemní tunely problém křížení řešily – letiště je však v provozu jenom dvě hodiny denně. A levnější i snazší je tak zkrátka spojit užitečné s užitečným.
3. Cesta skrze Yukon
Zcela tradiční pokoukání naopak nabídne populární vlaková trať skrze aljašský Yukon. Jedná se totiž v podstatě o lanovku. Trať byla vybudována v roce 1898 během zdejší zlaté horečky a překonává mimo jiné skoro kilometr výškového převýšení napříč trasou dlouhou kolem 30 km. Dnes je tato cesta populární vlastně jen u turistů, cesta podél strmých kopců a hor totiž stojí a padá (doufáme, že spíše stojí) na sérii výhledů do nížin, během nichž vlak působí, jako by na trati držel jenom silou vůle...
2. Viadukt Brusio
Kdo chce vlakovou exotiku, aniž by během ní měl pocit, že musí naposledy zavolat svým milovaným, může sáhnout i po cenově dostupnější cestě skrze švýcarský viadukt Brusio. Ačkoliv jízda po viaduktech není ničím výjimečným ani u nás, Brusio je zkroucený jako paragraf a překonává na krátké ploše dvacetimetrové převýšení! Z boku vypadá Brusio spíše jako vlaková verze Stonehenge než jako klasický viadukt – postaven byl již v roce 1908 jako součást tehdy budované tratě Tirano–Poschiavo.
1. Thajská Trať smrti!
Ale pokud naopak chcete až na dřeň otestovat svou životní pojistku, nejlepším způsobem je thajská „trať smrti“ v provincii Kanchanaburi ležící nedaleko hranice s Myanmarem. Nejenže krev je přímo v jejích základech (trať stavěli i spojenečtí zajatci během druhé světové války – překonáte tak i slavný most přes řeku Kwai), ale zahrnuje také celou řadu rizikových lokalit. Vysoké mosty, riskantní lávky, tratě na hraně vysokých skal! Skoro vše, co bylo řečeno o tratích výše, platí i zde – jenže dohromady!
Text: Ladislav Loukota