Ukradlo naše Slunce cizí planetu? Podivná, ale uvěřitelná hypotéza
Je naše Slunce ve skutečnosti zloděj, který krade planety a cizí tělesa? Meziplanetární hrátky občas dovedou překvapit.
V posledních dvaceti letech jsme docela ochotně přijali existenci exoplanet a jiných planetárních soustav. Vlastně jsme docela snadno přijali i myšlenku, že skoro každá hvězda by mohla mít planetární systém. Takový malý autonomní ostrov sám pro sebe. Jak moc se stará o ostatní ostrovy? Víc než si myslíte. Někdy dokonce krade!
V roce 2003 astronomové objevili transneptunické těleso, které později nazvali Sedna. Takového černého Petra sluneční soustavy... Neskutečně daleko a s velmi výstřednou dráhou. Právě ona výstřednost je podivná. První Keplerův zákon sice říká, že planety a jiná tělesa, která obíhají kolem centrální hvězdy, se pohybují po elipsách, ale v praxi jsou elipsy, po kterých se pohybují všechny velké planety sluneční soustavy, tak málo výstředné, že je to sotva postřehnutelné. Sedna není jediným objektem s podezřele výstřednou dráhou, druhým je třeba 2012 VP113.
Excentrické dráhy Sedny (fialová) a 2012 VP113 (modrá). Oranžová značí domov Pluta; Kuiperův pás, červené oběžné dráhy obřích planet. Zdroj: Scott S. Sheppard, Carnegie Institution for Science; Amanda Montañez.
Podobné objekty jen těžko pasují do naší představy o formování sluneční soustavy. Matematické modely ukazují, že existuje možnost kradení objektů mezi hvězdami. Tým holanských astronomů, ke kterému patří i Češka Lucie Jílková, nedávno prokázal, že je možné, aby Slunce ukradlo oba výstředné objekty, 2012 VP113 i Sednu, nějaké jiné hvězdě.
Svítí nám do okna každý den zloděj? Autor: Alan Friedman.
Tajemná hvězda, kterou Slunce okradlo, byla ve studii nazvána Hvězda Q. Výpočty odhadují, že mohla být o cca 80 % hmotnější než Slunce a se Sluncem se minula na vzdálenost 34 milionů kilometrů. To sice vypadá jako obrovské číslo, ale je to jen sedmiapůlnásobek vzdálenosti mezi Sluncem a Neptunem. Taková vzdálenost poukazuje na to, že hvězda Q i Slunce pocházejí ze stejné původní mlhoviny. Hvězda Q samozřejmě nadále existuje, jen její vývoj byl dramaticky rychlejší než vývoj Slunce. Vzhledem k obrovské hmotnosti spálila Hvězda Q veškerý svůj materiál dříve než Slunce, a dostala se tak velmi rychle do závěrečného stadia hvězdného vývoje. To znamená, že v současné chvíli je pravděpodobně bílým trpaslíkem. Bílí trpaslíci nepatří k jasným hvězdám, a tak najít tohoto konkrétního trpaslíka je pro astronomy velkou výzvou.
Nicméně než se takový trpaslík najde, nemůžeme s jistotou říct, že Slunce skutečně je zlodějem. Pro upřesnění výpočtů bychom potřebovali více objektů s podobně výstřednými drahami jako Sedna a 2012 VP113. Díky jejich vzdálenosti a nízkému jasu je jejich detekce ještě těžší než v případě bílých trpaslíků.
Nepatrné body na snímku jsou bílí trpaslící. Tak málo jasní jsou ve srovnání s okolními hvězdami. Snímek byl pořízen Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Autor: NASA, HST, WFPC 2, H. Richer (UBC).
Z principu Occamovy břitvy by bylo samozřejmě snažší předpokládat, že i výstředně obíhající tělesa vznikla jako součást sluneční soustavy. Nicméně jakkoliv máme jednoduchá řešení rádi, neznamená to, že jsou vždy správná. Možná budeme muset skutečně připustit, že každé ráno nám do oken svítí zloděj.
Jana Poledniková