Typický hacker je uhrovitý kluk, co žije u mamky
Počítačoví hackeři jsou podle mnoha studií jedním z největších rizik pro moderní společnost. Ale kdo jsou ve skutečnosti?
Kanadský profesor Benoit Dupont vypracoval jednu z prvních studií na téma „Kdo jsou hackeři“. Zjistil, že stereotypní obrázek hackera, jak nám ho předkládají média, je ve skutečnosti dost pravdivý.
Většina hackerů, které Dupont studoval, opravdu byli antisociální muži, kteří žili i v dospělosti u svých rodičů. Sociolog popisoval hackery, které chytila quebecká policie v roce 2008. Šlo vždy o mladé muže ve věku mezi 17 a 27 lety. Asi nejslavnějším z nich byl mladík s přezdívkou Mafiaboy, jehož hackerské útoky poškodily i weby jako Yahoo, eBay, CNN, Dell nebo Amazon.
Typický hacker je podle Duponta muž ve věku kolem 20 let a vyznačuje se především tím, že je společensky zcela nevyspělý. Spousta z nich má už nějaký záznam za jiné zločiny nespáchané na internetu. Jde třeba o výhrůžky a držení drog.
U maminky ve sklepě
Spojuje je také to, že v drtivé většině nedokázali své výjimečné znalosti internetu proměnit v zisk. Podobné je to i u jejich kybernetických útoků: Benoit Dupont tvrdí, že z nich hackeři nemají finanční prospěch, jen pocit uspokojení. Pro jejich asociální chování jim podnikání příliš úspěchů nepřináší; neumějí komunikovat, nejsou schopní řešit běžné mezilidské problémy…
Asi třetina hackerů stále ještě žije u svých rodičů. Dupont porovnával kanadské statistiky s těmi americkými a britskými a zjistil, že jsou si velmi podobné. „Čím více informací o zatčených hackerech získáváme, tím častěji vidíme, jak se některé charakteristiky opakují,“ řekl Dupont.