Týden zázraků na ZOOMu. Tipy na to nejlepší z tohoto týdne
Tento týden se u ZOOMu nudit nebudete!
Tento týden se na ZOOMu vypravíme do míst a časů, které zůstaly zatím neprozkoumané. Uslyšíte o událostech, o nichž jste se ve škole neučili, podíváte se do koutů světa, o jejichž existenci jste neměli ani tušení.
Každý den dva programové bloky, čtyři hodiny premiérových dokumentů – a většina pořadů pár dní po odvysílání v našem webovém archivu. Co víc si přát?! Tady máte seznam našich tipů na celý tento týden:
Úterý 11. června 18.00 – Discovery Atlas: Jihoafrická republika, jak ji neznáte
Úchvatná cestovatelská série z produkce Discovery přináší pohled do různých koutů naší planety. Věnuje se přírodním i architektonickým památkám jednotlivých zemí a přibližuje také často velmi exotický způsob života jejích obyvatel. V tomto detailně propracovaném filmu odhalíme půvab přírodních krás, kulturu i způsob života v Jihoafrické republice. Tento dokumentární skvost získal uznání po celém světě.
Úterý 11. června 21.00 – Obléhání Pekingu
V červnu roku 1900 čínští rebelové známí jako Boxeři povstali v imperiálním Pekingu proti vojákům ze Západu, protože chtěli zemi zbavit zahraniční nadvlády. Stovky diplomatů se i s rodinami brzy nato ocitly v obležení, odříznuty od vnějšího světa. Poutavý dokumentární film Obléhání Pekingu líčí 55 dní jejich strádání, hrůzy, utrpení a hrdinství. Dokument těží z deníků, archivních materiálů, filmových rekonstrukcí i digitálních efektů a vypráví autentický příběh povstání Boxerů očima zúčastněných.
Středa 12. června 19.00 – Piráti somálských vod
Za to, že se Somálsko vrátilo zpátky na mapu světa, nemůže žádný obdivuhodný úspěch, ale prachsprosté pirátství. Malá skupina mladých mužů křižujících Indický oceán v rychlých motorových člunech dokázala ohrozit celosvětový obchod. Ale za jakou cenu? Hodinový dokument sleduje příběh čtyř postav a popisuje, jak se pirátství rozšířilo z válkou zničených somálských měst až do zasedacích místností v Londýně. Sledujte operace na palubě válečných lodí v zálivu Aden a staňte se svědky toho, když se situace se zajatými rukojmími nepříjemně zvrtne. Film hledá odpovědi na otázky globalizace, moci, svobody a trestu. Sám se přitom ptá, kdo jsou vítězové, kdo poražení a jak to skončí.
Středa 12. června 21.00 – Zvířecí vetřelci (Obří vodní krysy)
Invazivní zvířecí druhy dominují novým teritoriím svou silou, schopností maskovat se nebo jednoduše velkým počtem. Šestidílný dokumentární seriál Zvířecí vetřelci představuje živočichy, kteří mají znepokojivě vysoké schopnosti přizpůsobit se novému prostředí, ovládnout ho a tím způsobit nemalé problémy. Patří mezi ně na svobodu uprchlí hroši bývalého kokainového krále Pabla Escobara, velké krysy z močálů na jihu Spojených států, divoká prasata, která v počtu 23 miliónů zaplavila Austrálii, přemnožení severoameričtí losi pronikající do městského prostředí, kojoti útočící na lidi a krvežíznivé štěnice. Zjistěte, jak problémy se zvířecími vetřelci začaly, jaké způsobují škody a jak se s nimi dá bojovat.
Čtvrtek 13. června 18.00 – Universum: Od údolí po výšiny
V blízké budoucnosti budou kvůli klimatickým změnám některé oblasti neobyvatelné. Dokážeme si uvědomit nepředstavitelné? Pokračování dokumentární série Uda Maurera o extrémech po celém světě porovnává život na úrovni moře s životem na vrcholcích nejvyšších hor. Zatímco nejvyšší bod některých jižních ostrovů dosahuje zřídka několika metrů, hory v Etiopii stoupají do čtyř kilometrů. Pobřeží Mrtvého moře se nachází 408 metrů pod mořskou hladinou, ale hornické město La Rinconada v peruánských Andách se tyčí 5 400 metrů nad zemí. Je nejvýše položeným obydleným místem na světě a jeho obyvatele s dobrodružnou povahou přilákala naleziště zlata.
Čtvrtek 13. června 21.00 – Válka století II (Peklo v Monte Cassinu)
Druhá světová válka si vyžádala životy 50 miliónů lidí. K jejich ztrátě došlo na bojištích mezi Normandií a Kavkazem, během střetů ponorek, které zuřily v Atlantiku, a kvůli bombovým náletům na města. Byla to válka, jež až příliš jasně ukázala, jak hluboko může lidstvo klesnout a jaká zvěrstva na sobě lidé dokážou navzájem napáchat. Většina dokumentárních filmů přesto druhou světovou válku popisuje s národní hrdostí. Pořad Válka století naopak spojuje bývalé nepřátele a ukazuje, co bylo skutečnou podstatou konfliktu. Druhá řada jedinečného seriálu znovu využívá autentické dobové záběry. Většina z nich je barevných a tentokrát přibližuje Den D, bitvu o Monte Cassino nebo osvobození Paříže.
Pátek 14. června 19.00 – Nadpřirozené jevy ve světle vědy
Úspěšný seriál z produkce BBC se vědeckými postupy pouští do objasňování největších světových záhad. Dramatické rekonstrukce a rozhovory s odborníky i očitými svědky vysvětlují fenomény, které se příčí rozumu. Výsledkem jsou často nečekané, ale vždy jednoznačně zajímavé poznatky. Co kdyby zákeřný jed z příběhů o pohřbívání zaživa mohl v budoucnu pomáhat během dlouhých letů do vesmíru? Proč náboženské ikony pláčou a je lochnesská příšera skutečnou verzí Jurského parku? Jak je možné, že dochází ke spontánnímu lidskému vzplanutí? Sledujte a všechno se dozvíte.
Sobota 15. června 18.00 – Tajemství skrytá v prachu (Indie – první civilizace)
První a druhá řada dokumentárního seriálu nabízí fascinující příběhy o zaniklých říších, které nenechají klidnými laiky ani profesionály. Zkušení archeologové neúnavně dobývají detaily zajímavých příběhů mnohdy přímo ze země. Uvidíme poslední expedici Ernsta Herzfelda do Persepolis v roce 1923, s mužem, který rozluštil mayský kalendář se dostaneme až do Mexika, přidáme se k Isidoru Falchimu ve chvíli, kdy objeví důkaz o existenci tajemných Etrusků, a budeme sledovat, jak Alfred Merlin zakládá vědní disciplínu podmořské archeologie a objevuje vraky lodí na dně Středozemního moře.
Sobota 15. června 19.00 – Odhalený Řím (Pompeje)
Historie Říma se začíná přepisovat. Díky novým vykopávkám získáváme přelomové poznatky o událostech, jež formovaly toto starověké impérium, i osudech jeho obyvatel. Nejde jenom o císaře a vysoko postavenou elitu, ale také o těžce pracující dělníky, stavitele a obyčejné vojáky. Prostřednictvím jejich zážitků a zkušeností se poprvé můžeme podívat na historii Říma úplně jinýma očima. Dříve neznámý příběh, který vychází z čím dál většího množství nových zdrojů, se pomalu odkrývá s takovým množstvím detailů jako nikdy předtím. Jména osobností a míst jako César, Caligula nebo Koloseum jsou povědomá, ale jejich interpretace je hodně odlišná.
Neděle 16. června 18.00 – Mrakodrapy: Život v oblacích
Utopické vize budoucnosti z 20. let 19. století se neobešly bez závratně vysokých mrakodrapů vzájemně propojených visutými mosty a chodníky. V 70. letech mrakodrapy sice ztratily něco ze svého půvabu, ale teď jsou zpět a země mezi sebou dychtivě soutěží ve výstavbě nejvyšší budovy na světě. Dokumentární film se zabývá budoucností mrakodrapů tak, jak ji vidí renomovaní architekti z Ameriky, Evropy i Asie.
Neděle 16. června 19.00 – Nečekané souvislosti
Co má surová nafta společného s jahodami? Co spojuje jahody se satelity? Obojí zjistíte během sledování tohoto populárně naučného pořadu se skrytým překvapením! Půlhodinové epizody zkoumají množství fenoménů z oblasti vědy, přírody i technologií a přitom si všímají nečekaných, ale potvrzených spojitostí mezi zdánlivě nesouvisejícími tématy. Diváci mohou sami hádat, co s čím souvisí a vymýšlet vlastní závěry. Z vědeckého bádání se rázem stává napínavá detektivka. Seriál Nečekané souvislosti prostě není tím, čím se na první pohled zdá být.
Neděle 16. června 20.00 – Prehistoričtí lovci (Šavlozubý tygr)
Kdo před 12 tisíci lety vládl divočině v oblasti okolo centra Los Angeles? O tom bychom získali senzační, ale asi celkem pravdivou představu, kdyby byli tři z dnešních nejhrozivějších predátorů, kterými jsou lev, medvěd grizzly a vlk, mnohem větší. Dokumentární seriál Prehistoričtí lovci využívá nejnovějších vědeckých poznatků a počítačové animace, aby přiblížil dávnou historii Severní Ameriky. Díky tomu můžeme takřka na vlastní kůži objevit tajemství prehistorických lovců. Vedle tehdejšího medvěda krátkočelého by i grizzly vypadal jako trpaslík. Obrovští pravlci se proháněli v třicetičlenných smečkách. A králem zvířat tenkrát nebyl lev, ale šavlozubý tygr.