14. června 2021 11:45

Dvouhlaví tvorové nejsou jen v pohádkách. Existují případy u lidí, prasat nebo hadů

Mít dvě hlavy vypadá jako mutace neslučitelná se životem. Jenže tyto příklady dokazují opak.

Jak asi funguje dvouhlavý tvor? Myslí každá hlava zvlášť? A je jeden z mozků ten dominantnější a diktuje tělu, kterým směrem se vydat?

Dvě hlavy a jedno tělo

Pro člověka je představa dvouhlavé bytosti velmi netradiční. Pokud každá hlava bude chtít jít jinam, kterou z nich tělo poslechne? U zvířat, kde nepředpokládáme „rozdvojenost osobnosti“, by to nemělo být tak složité, nicméně i tady je problém například s instinkty. Je zaznamenán příklad dvouhlavého hada, jehož obě hlavy se zakously do stejné myšky. Jednalo se o situaci v chovu, takže chovatel zasáhl.

Dvouhlaví jsou nejen hadi, ještěři či želvy (tedy obecně plazi), ale i žraloci (paryby) nebo krávy či srnci (savci). V praxi to znamená, že se sice jedná o zvláštnost vývoje (mutaci), při níž by jedinec neměl v přírodě velkou šanci dožít se vysokého věku, ale její výskyt není omezen na jednu zvířecí skupinu. Dvouhlavým žralokům jsme dokonce věnovali samostatný článek. Podle autora studie jde v jejich případě o příbuzenskou plemenitbu.

V heraldice jsou naopak dvouhlaví tvorové zcela běžní. Dvouhlavého orla má ve znaku například Kolín nad Rýnem, Lübeck, Křemže nebo Arnhem. Pokud se vydáte na procházku po Křižovnickém náměstí v Praze, tak si na jednom z domů můžete prohlédnout rakouského dvouhlavého orla se znakem Českého království. Nás ale zajímají hlavně reálné případy a nabízíme jich hned několik.

Dos

Nejnovějším případem dvouhlavého tvora je hadí mládě Dos, jehož fotky nedávno publikovala na svém facebookovém profilu Američanka Key Rogers. Tvor, později pojmenovaný jako Dos, si okamžitě získal pozornost médií.

Just a little update on Dos (Avery named it ) for those who have asked. He is doing ok, his temporary home set up, his...

Zveřejnil(a)Kay Rogers dne Čtvrtek 24. září 2020

Tři oči, dvě hlavy

Vzácné prase, jež mělo dvě srostlé hlavy, na kterých byly celkem tři oči, se narodilo na jaře 2020 v Indonésii. Podle médií nebyl farmář zděšen, naopak věřil, že jde o znamení, které přinese jeho rodině štěstí během pandemie. O to větší tak bylo jeho zklamání, když sele po pouhých čtyřech dnech zemřelo. Jeho deformity byly přece jen moc nebezpečné a čerstvě narozený tvoreček natolik slabý, že nemohl přežít déle. Jiné dvouhlavé prasátko se mimochodem narodilo v roce 2016 v Číně.

Dvouhlavý skot

Jak je snad patrno z malého písmene v mezititulku, nebudeme teď řešit příslušníka skotského národa, ale skot, tedy dobytek. Dvouhlavá telata jsou běžnější, než by se na první pohled zdálo. Nemusí jít jen o orientální Čínu nebo vzdálené Spojené státy americké. V roce 2019 se narodilo dvouhlavé tele v Indii, což v zemi hinduistů, kde je kráva posvátným zvířetem, byla skutečně velká událost, která šťastnému farmáři přinesla obrovské množství zvědavých návštěvníků.

Dvouhlavé tele se narodilo i u nás, konkrétně v Přísece na Jihlavsku. Pětatřicetikilový býček přišel na svět v roce 2003. Většinou mají dvouhlavá zvířata dva mozky, které sdílejí ovládání jednotlivých orgánů. Příčinou dvouhlavosti pak bývá situace, kde má embryo tendenci rozdělit se na dvojčata, ale proces se nedokončí.

Janus

Janus je nejen jméno boha dvou tváří, tedy boha přetvářky, ale i jméno zatím nejdéle známého tvora, který má dvě hlavy. Suchozemská želva Janus se letos dožila 23 let. Narodila se 3. 10. 1997 v Museum of Natural History ve švýcarské Ženevě a stále je tamním maskotem. A vypadá to, že si tato želva žlutohnědá (Testudo graeca) v lidské péči ještě nějaký čas pobude. Mimochodem, víte, že byl tento druh zavlečen i do České republiky?

Giacomo a Giovanni

Nejen ve filmové fikci nebo mýtech existují dvouhlaví lidé. I když je polycefalie (mnohohlavost, v případě dvouhlavosti jde o bicefalii) u lidí extrémně vzácná, není neznámá. Ve všeobecné povědomí vešla dvojčata Giovanni a Giacomo Battista Tocci, která se narodila 19leté Marii Luigii Mezzanrose. Otec poté, co spatřil podobu novorozenců, skončil na měsíc v psychiatrické ústavní léčbě.

I když dvojčatům někteří lékaři prorokovali brzkou smrt, dočkala se dospělosti a podle některých údajů i zplodila děti, byť pohlavní orgán měla společný. Okolnosti kolem jejich pozdějšího života jsou velmi spekulativní. Jediné, co se veřejnost dozvěděla, je, že si dvojčata po (někdy velmi ponižujícím) vystupování v Evropě i USA koupila vilu v Benátkách a pravděpodobně zemřela v roce 1940.

Video dvouhlavých

A jelikož obrázek vydá za tisíc slov, nabízíme i video, které představuje širokou plejádu dvouhlavých zvířat.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom