21. ledna 2025 15:35

Trump vyhodil z okna triliony dolarů. Nesmírně výdělečný byznys navíc zesměšnil

Trapný moment na inauguraci Donalda Trumpa

Hned v prvních desítkách minut po složení prezidentského slibu Donald Trump teatrálně před svými stoupenci podepsal množství exekutivních příkazů, jimiž se mimo jiné snažil zvrátit rozhodnutí Bidenovy administrativy v oblasti klimatické změny, kterou Trump dlouhodobě bagatelizuje. V první řadě šlo o rozšíření těžby ropy, zrušení programu Green New Deal a odstoupení od Pařížské dohody o klimatu z roku 2015.

Poslední bod v podstatě znamená, že se Spojené státy připojily k Íránu, Libyi a Jemenu, jež se jako jediné země odmítají na dohodě podílet. Zbývajících 195 členů Pařížské dohody se různou měrou podílí na snaze udržet průměrné globální teploty výrazně pod 2 °C (ideálně však pod 1,5 °C) oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, což má omezit dopad změny klimatu na lidstvo. Aby se globální oteplování udrželo pod 1,5 °C, je nutné do roku 2030 snížit celosvětové emise zhruba o 50 %.

Přečtěte si také: Nejhorší moment inaugurace: Muskův pokus o nacistický pozdrav připomněl jeho kontroverzní názor na Hitlera

Vycouvání Spojených států z „jednostranného podvodu Pařížské dohody“ Trump předvedl už v roce 2017, jeho nástupce Joe Biden ale jeho rozhodnutí v roce 2021 krátce po příchodu do Bílého domu zvrátil. Nehledě na Trumpův rychlý a teatrální postup bude muset nová administrativa na oficiální odstoupení od dohody rok čekat.

Konec větrníků?

Trumpův despekt vůči klimatické hrozbě se odráží i v jeho krocích v energetice. Hned po převzetí moci zrušil Bidenův rozsáhlý projekt na podporu „zelených“ pracovních míst, omezení pro těžbu a zpracování fosilních paliv a aktivity na snížení emisí v hodnotě milionů dolarů.

„Nebudeme dělat věci s větrem,“ řekl Trump. „Takže pokud máte rádi velryby, nechcete ani větrné elektrárny. Je to nejdražší forma energie, kterou můžete mít, a všechny jsou mimochodem prakticky vyrobeny v Číně. A zabíjejí vaše ptáky a ničí vaši krásnou krajinu,“ vysvětlil nový prezident svým stoupencům. Konec podpory iniciativy nazývané Green New Deal podle Trumpa také mimo jiné znamená, že si v Americe „každý bude moci koupit auto, jaké chce“.

Drill, baby, drill

Plán na omezení těžby a průzkumu nových ložisek ropy a zemního plynu shrnul Trump ve své inaugurační řeči do přímočaré věty „we will drill, baby, drill“, tedy „budeme vrtat, baby, vrtat“. Od tekutého zlata ukrytého pod nohama Američanů Trump očekává naplnění strategických rezerv a díky vývozu i příliv bohatství.

Problém ovšem spočívá v tom, že USA už těží ropy a plynu víc než dost a velcí hráči na trhu se nechystají rozšiřovat své aktivity. Od roku 2016, kdy se Trump dostal do Bílého domu poprvé, vzrostla produkce americké ropy o 70 % a USA jsou teď dominantním světovým producentem a vývozcem. A podobně je to se zkapalněným plynem (LNG). Jestliže v roce 2016 byla jeho produkce prakticky na nule, dnes jsou Spojené státy dominantním dodavatelem na světové trhy.

Mohlo by vás také zajímat: Inaugurace jako sraz nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Kdo všechno podpořil Trumpa

Trumpova snaha tak podle výkonného tajemníka OSN pro klimatické změny Simona Stiella povede jen k tomu, že Spojené státy rostoucí globální trh s čistou energií opustí a přenechají své pozice konkurenci. Nejde o malé prostředky – podle BBC se v roce 2024 celosvětově v čistých energiích „točily“ dva triliony dolarů.

Zdroj: CNN, BBC, The Guardian

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom