20. ledna 2025 15:35

Rvačky, mrtví ptáci a vyskočení z okna. Inaugurace prezidenta USA se mnohokrát proměnila v katastrofu

Cesta Trumpa do Bílého domu

Ústava Spojených států určuje pouze datum konání inaugurace a text přísahy. Vše ostatní je otázkou zvyklostí.

Donald Trump se podruhé stává prezidentem Spojených států amerických. Jeho inaugurační den ale poznamenaly mrazivé teploty kolem -10 stupňů Celsia, které ho přinutily většinu programu zrušit a samotnou prezidentskou přísahu přesunout pod střechu Kapitolu. Ani v minulosti se inaugurace prezidentů USA neobešly bez komplikací.

Přečtěte si také: Přesný program inaugurace Donalda Trumpa: Výjimečně se bude odehrávat jinde

Mrzne a mrzne

Podobně mrazivo jako v lednu 2025 bylo při inauguraci Ulyssese S. Granta v březnu 1873. Nehledě na březnový termín klesla teplota na -9 °C, silný vítr ji ale pocitově snižoval až na -34 °C. Kadeti na vojenské přehlídce padali zimou, hosté na inauguračním plese v provizorním stanu tančili v těžkých kabátech a večeřeli zmrzlé jídlo. Ze stovky kanárů zavěšených v klecích u stropu jich většina umrzla dřív, než mohli zazpívat svou serenádu.

Příliš mnoho alkoholu

Viceprezident Abrahama Lincolna Andrew Johnson byl 4. března 1865 během druhé Lincolnovy inaugurace opilý. Jeden senátor tehdy v dopise domů své ženě vtipkoval: „Inaugurace dopadla velmi dobře, až na to, že zvolený viceprezident byl příliš opilý, než aby mohl plnit své povinnosti, a zneuctil sebe i Senát opileckým hloupým projevem.“ Mnohé zdroje se tehdy shodly na tom, že Johnson popíjel už nejméně týden před inaugurací, nicméně o 42 dnů později se po atentátu na Lincolna sám stal prezidentem.

Kouzlo tanečního parketu

Franklin Pierce, který byl 14. prezidentem USA a za jehož vlády v letech 1853-57 vzrostlo napětí mezi Severem a Jihem, zrušil svůj inaugurační ples, ovšem z dobrého důvodu – zemřel mu totiž syn. Staronový prezident Donald Trump naproti tomu má v den inaugurace 20. ledna 2025 na prokázání svého tanečního umění k dispozici hned tři oficiální plesy. Kromě nich se v předchozích dnech ve Washingtonu konalo dalších 17 plesů spojených s inaugurací.

Mnoho slov škodí

Šetřit slovy se při svém druhém inauguračním projevu ve Filadelfii 4. března 1793 rozhodl George Washington. Jeho projev měl pouhých 135 slov. Pro srovnání, text české hymny tvoří 39 slov. Naproti tomu nejdelší projev se pojí s prezidentem Williamem H. Harrissonem, kterému 4. března 1841 trvalo 2,5 hodiny, než svou řeč čítající přes 8000 slov pronesl. Zřejmě na následky prochladnutí (neměl na sobě kabát) dostal zápal plic a 30 dnů po inauguraci zemřel.

Zednářská bible

George W. Bush chtěl při inauguraci 20. ledna 2001 využít zednářskou bibli, kterou používal jeho otec George H. W. Bush a také George Washington. Nechal si ji dovézt z New Yorku, jeho úsilí ale vyšlo naprázdno a 43. prezident USA nakonec kvůli špatnému počasí přísahal na úplně jiný výtisk. Donald Trump si pro svou druhou přísahu 20. ledna 2025 zvolil stejně jako o osm let dříve hned dvě bible – jednu mu věnovala v roce 1955 matka, na tu druhou, s obálkou z červeného sametu, přísahal už Abraham Lincoln.

Rvačka v Bílém domě

Když byl Andrew Jackson v roce 1829 poprvé inaugurován, pozval do Bílého domu hlučný dav tisíců svých stoupenců. Oslava se zvrhla ve rvačku s obvyklými průvodními jevy včetně rozbitého nábytku a roztříštěného křišťálu. „Dámy omdlévaly, muži měli zakrvácené nosy a odehrávaly se takové scény zmatku, že to ani nelze popsat.“ Jackson sám byl nucen chaosu uniknout skokem z okna.

Mohlo by vás také zajímat: Když přísahá prezident USA: Johnson v letadle, Obamův strašák i snímek Lincolna

Předem mého dopisu

Zvyk, podle něhož se odcházející prezident účastní inaugurace prezidenta nastupujícího, porušil poprvé Andrew Johnson. Místo aby blahopřál svému nástupci, kterým byl generál Ulysses S. Grant, podepisoval 4. března 1869 v Bílém domě do poslední chvíle zákony. Podobně se zachoval i Donald Trump, když hned po osmé ráno 20. ledna 2021 odjel do New Yorku a svému nástupci nechal v Oválné pracovně Bílého domu jen vzkaz. Tradici dopisů svým nástupcům zavedl v roce 1989 Ronald Reagan. Proslulý je lístek od George H. W. Bushe, jehož prostřednictvím v roce 1992 Billu Clintonovi stručně vzkázal: „Fandím ti.“

Zdroj: PoliticoNational Constitution Center, History

Video: Sledujte inauguraci Donalda Trumpa ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS už 20. ledna od 15:30

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom