Tragédie! Evoluce způsobí, že pro člověka se stane alkohol prudkým jedem
Alkohol a evoluce člověka. Zdá se, že nás čeká poněkud lihuprostá budoucnost.
Když vědci extrapolovali, kudy by se mohla vyvíjet dále evoluce člověka, narazili na problém: v počítačových modelech se ukázalo, že by lidstvo mohlo přijít o genetickou odolnost vůči alkoholu.
Alkoholová kultura
Pět piv v hospodě, láhev vína ve sklípku nebo pár panáků slivovice s kamarády – to je jeden ze základů české, moravské i slezské kultury. Alkohol sice prokazatelně má negativní zdravotní účinky, ale současně lidem přináší i mnoho výhod. Stydliví se stanou odvážnými, slabí silnými, nudní zábavnými. Alkohol socializuje, pomáhá lidem v dnešní odcizené době stát se společenskými. A teď si představte, že o to všechno přijdeme… Bude stačit jedna sklenice vína nebo dva tři frťany tvrdého alkoholu a na člověka budou působit jako tvrdý jed. Není to hezká představa, že? A bohužel, přesně tohle je budoucnost, která na člověka v relativně blízké budoucnosti zřejmě čeká.
Whisky - pijme dokud můžeme Zdroj: Topi Pigula
Tvrdí to přinejmenším výzkum amerických vědců, kteří se pokusili vypracovat počítačové modely, které by předpověděly, jak se dále bude vyvíjet lidská evoluce. I když mnozí pokládají evoluci člověka za ukončenou, je to jen iluze; člověk se stále vyvíjí a mění. Projevuje se to neustále: oproti našim předkům ztrácíme svalovou hmotu, ochabuje nám zrak, ale jsme schopní rychleji řešit složité intelektuální úlohy. Přizpůsobujeme se zkrátka podmínkám světa kolem nás, mnohdy značně nečekaným způsobem.
Whisky chutná s vodou Zdroj: istockphoto.com
Vědecký tým z Pensylvánie zkoumal, jak se mění v současnosti lidské geny na místech, kde se setkávají lidé těch nejrůznějších genetických skupin. Právě tam se geny nejvíce mixují a vznikají tam nové kombinace, které nám umožňují, aby se lidstvo po této stránce stále zlepšovalo. Často se totiž ukáže, že geny nějaké málo významné skupiny se mohou hodit pro řešení nějakého velkého problému.
A opravdu, autoři práce sledovali povahu genetických změn na pěti místech planety a našli rovnou několik trendů, které se v genetických vlastnostech začínají nečekaně objevovat. V Asii a Africe vědci narazili na přibývání genu zodpovědného za odolnost vůči malárii, v Evropě se začal více objevovat gen, jenž má na starost odolnost vůči srdečním chorobám.
Problém asijského genu
Dává to smysl; lidé se musí s těmito problémy vypořádávat ve stále větší míře, proto se jejich těla stále lépe brání. Jenže v Asii, a to dokonce na dvou místech, se vědcům podařilo objevit narušení genů, které jsou zodpovědné za zpracování alkoholu – tělo ho díky této změně odmítá přijímat, i konzumace malého množství pak způsobuje nevolnost.
Johny Walker Zdroj: Topi Pigula
Mohlo by se jednat o evoluční reakci na problémy, které alkohol způsobuje. Ideálním evolučním způsobem, jak jeho negativní následky eliminovat, by mohlo být, že ho člověk vůbec nebude schopen přijímat. U části asijské populace, zejména na východě Asie, vůbec tolerance na alkohol nevznikla, je tedy možné, že se tento genetický znak může začít šířit napříč populacemi jako zkrátka výhodný…
Text: MK