Tohle je nový děsivý vrcholový predátor oceánů – seznamte se!
Oceány se mění. Hodně se mění, a to výrazně k horšímu – tedy pokud budeme zlo hodnotit podle lidských měřítek. Dalším důkazem je změna vztahů mezi oceánskými predátory…,
Krabi se ještě nedávno u Antarktidy vůbec nevyskytovali. Objevila je tam až roku 2011 expedice belgické univerzity. Tato výprava pátrala po tom, jak vypadají ekosystémy mořského dna v okolí Antarktidy – a našla zde nečekaně velké množství obrovských dravých krabovců druhu Neolithodes yaldwini. Současně se ukázalo, že se zde tito tvorové dokáží bez problémů množit – a neexistuje tu predátor, který by pro ně znamenal konkurenci.
Vědci tvrdí, že se krabi v těchto vodách nevyskytovali nejméně 14 milionů let a že jejich současný výskyt trvá maximálně několik desítek let. A logicky je způsobem globálními změnami klimatu, které způsobil vliv člověka na naši planetu.
Nová studie vědců z Florida Institute of Technology tyto tři roky staré předpoklady dokonale potvrzuje. V práci vydané v odborném časopise PNAS vědci varují: „Šíření krabů v okolí Antarktidy nic nemůže zabránit…“ Hlavní autor studie mořský biolog Richard Aronson ve studii dokládá, že během dalších desetiletí se krabi mohou začít přesunovat z hlubin oceánu na mělčiny – především díky tomu, že právě pobřeží Antarktidy je místem, které se na Zemi otepluje téměř nejrychleji.
Krabům podle vědců nic nebrání v množení ani migraci. Je zde pro ně dostatek potravy, vyhovuje jim slanost vody a bez problémů překračují libovolné přírodní překážky. Jediné, co doposud bránilo jejich šíření, byla právě nízká teplota. A tomu je konec…
Bohužel to bude mít drtivý dopad na ekosystémy Antarktidy. Místní život se vyvíjel desítky milionů let bez přítomnosti predátorů s krunýřem; není tedy připraven na to, jak proti takovým vetřelcům bojovat.