Tohle cvičení zlepší krevní tlak, výkon a paměť. Stačí 5 minut denně
Účinná metoda nevyžaduje zvedání závaží ani aerobní aktivitu. Stačí jen dýchat. Ale kontrolovaně a správně.
Základem je dýchání
Efektivní metoda se jmenuje Inspiratory Muscle Strength Training (IMST) a v současné době probíhají její klinické studie. Kromě zlepšení krevního tlaku posiluje dokonce i mozek. Jednoduché cvičení zahrnuje dýchání vzduchu dovnitř a ven skrze malé ruční zařízení, které si člověk přikládá k ústům podobně jako běžný inhalátor.
„IMST je v podstatě silový trénink pro svaly, s nimiž dýcháte. Je to něco, co můžete rychle použít ve svém domě nebo kanceláři, aniž byste museli vyměnit oblečení. Doposud to vypadá, že je velmi prospěšný pro snížení krevního tlaku a možné posílení kognitivního a fyzického výkonu,“ vysvětlil prospěšnost přístroje Daniel Craighead z University of Colorado Boulder, která dostala nový grant od amerického Národního institutu pro stárnutí (NIH).
Díky moderním inhalátorům je inhalování mnohem jednodušší a pohodlnější, než dřív Zdroj: archiv
Lepší spánek a tlak
IMST přitom není nic nového. Jeho zrod sahá již do 80. let minulého století, kdy se začal používat ve zdravotnictví. Pacienti s plicními chorobami prováděli denně 30minutové cvičení s nízkou rezistencí, aby si zvýšili kapacitu plic. Touto metodou se lékaři snažili nemocné odstavit od velkých ventilačních zařízení. Mnohem hlubší testy se pak konaly v roce 2016. Tehdy odborníci z University of Arizona provedli zkouškou, kterou se pokusili zjistit, zda může pouhých 30 inhalací denně s větší rezistencí pomoci osobám trpícím syndromem spánkové apnoe (porucha spánku, při níž osoba v podstatně přestává dýchat). Právě tito pacienti často mívají slabé dýchací svalstvo.
Nedávný pokus dopadl výborně. Dobrovolníci se lépe vyspali a libovali si nad klidnějším spánkem. Neméně významné zlepšení se dostavilo již po 6 týdnech také u systolického krevního tlaku, v jehož případě byl zaznamenán výrazný pokles o 12 mmHg (tedy „milimetrů rtuti“). To je asi dvakrát tolik než v případě aerobního cvičení. Správná hodnota systolického tlaku je přitom důležitá pro vypuzení čerstvé krve do oběhu. Zprvu ideální tlak se však během přirozeného lidského stárnutí zvyšuje, což vede k poškození „hladovějících“ tkání a vyššímu riziku srdečního infarktu. A nejen to – dobře se také ví o kognitivním poklesu a poškození ledvin. Takovým zdravotním nebezpečím přitom umíme efektivně předcházet. Již dávno bylo prokázáno, že pouhých 30 minut aerobního cvičení denně snižuje krevní tlak. Dnešní doba se nicméně nese ve znamení pohodlí, o čemž vypovídají globální statistiky: asi 65 % dospělých osob středního věku má vysoký systolický krevní tlak.
Bez vedlejších účinků
Předběžné výsledky nové studie ukazují, že přibližně polovina provedených testů přispěla k významným poklesům krevního tlaku a zlepšení funkčnosti velkých tepen. Používání přístroje IMST navíc nevyvolalo žádné negativní změny. Navíc byly vypozorovány lepší výsledky při paměťových testech a sportovních výkonech. Nejenže se pacienti dokázali na běžeckém pásu pohybovat déle, ale zároveň si udrželi nižší tepovou frekvenci a spotřebu kyslíku během cvičení. „Domníváme se, že když zlepšíte funkci svých dýchacích svalů, ty pak nepotřebují ke své činnosti tolik krve a tato krev může být přerozdělováno do nohou, tudíž budete moci cvičit déle,“ vysvětlil příznivé účinky Daniel Craighead.
Zajímavých výsledků si všimli i někteří cyklisté a běžci, kteří začali komerčně dostupné inspirační svalové trenéry používat. A také vědci jsou optimističtí. Pokud se nové závěry skutečně potvrdí, tato jednoduchá a efektivní metoda by pravděpodobně mohla přispět ke zkvalitnění a prodloužení lidského života nemalé části populace. Vysoký krevní tlak je totiž významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, jenž každoročně přispívá k mnoha úmrtím po celém světě.
Text: Petr Smejkal