Tip na akci: Poznejte osobně nejlepší české vědce i mecenáše české vědy!
Máme pro vás tip na superzajímavou akci – můžete osobně poznat české vědce, kteří přepsali dějiny vědy!
Už v úterý 5. listopadu se v Praze koná akce, o níž byste měli vědět. Jde o diskusi s novodobými mecenáši české vědy a laureáty Ceny Neuron za celoživotní dílo pro rok 2013.
Cena Neuron za celoživotní dílo, kterou uděluje Nadační fond Neuron na podporu vědy (dříve Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu), je určena významným představitelům české vědy působícím doma i v zahraničí. Cena Neuron pro mladého vědce je udělována českým vědcům do 40 let za vynikající vědecké výsledky v oboru.
Ceny jsou každoročně udělovány v oborech medicína, ekonomie, matematika a od roku 2013 také v oboru fyzika.
Kdy a kde? 5. listopadu od 9:30 h v Malostranské besedě, Malostranské náměstí 21, Praha 1
Program:
• 9:30–10:00 snídaně
• 10:00–10:15 představení Nadačního fondu Neuron na podporu vědy
• 10:15–10:30 představení nových významných mecenášů české vědy
• 10:30–11:30 přednášky laureátů Ceny Neuron za celoživotní dílo
• 11:30–12:30 diskuse s laureáty a mecenáši
Cenu Neuron za celoživotní dílo pro rok 2013 získají od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy (dříve Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu) tito vynikající čeští vědci:
prof. Jiří Vítek, MD, Ph.D.
Odborník na diagnózu a léčbu mozku pomocí katetru. Profesor Vítek vyvinul speciální katetr, který se snadno aplikuje a snižuje u pacientů riziko komplikací. Od roku 1969 pracuje prof. Vítek v zahraničí, ale pravidelně jezdí přednášet do České republiky a zajišťuje stáže českých neuroradiologů na předních zahraničních pracovištích.
prof. Jan Vaňous, M.Phil., M.A., Ph.D.
Odborník na ekonomickou a průmyslovou strategii Sovětského svazu a zemí střední a východní Evropy, zároveň je expertem na energetické sítě. Profesor Vaňous v době studené války pracoval mj. v týmu, který pro americkou vládu připravoval studii, zda a za jak dlouho lze ekonomicky vyčerpat Sovětský svaz.
prof. RNDr. Bedřich Velický, CSc.
Uznávaný teoretický fyzik v oblasti elektronové struktury pevných látek. Prof. Velický objevuje vlastnosti látek, které se vyjeví teprve, když se na skupinu atomů působí například teplem, světlem, tlakem apod. Vznikají tak nepředvídatelné a někdy až poněkud magické jevy.
prof. RNDr. Vojtěch Rödl, CSc.
Odborník na kombinatoriku a teorii grafů. Profesor Rödl je první český matematik, který byl pozván přednést jednu z hlavních plenárních přednášek na světovém kongresu všech matematiků, který se koná jednou za čtyři roky. V roce 2005 dostal od ČVUT Felberovu medaili.
Mecenáši české vědy:
• Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.
• Ing. Libor Winkler, CSc.
• Ing. Dalibor Dědek
Diskusi bude moderovat Dr. Michael Londesborough, Ph.D. Je to vědec, lékař, autor několika knih, držitel prestižních vědeckých cen a studenty zbožňovaný univerzitní učitel a popularizátor vědy. Je absolventem Trinity College v Cambridge, má zkušenosti s prací v záchranné službě, s výukou na prestižních univerzitách ve Velké Británii a v Hongkongu, je národním vítězem FameLab 2013 v Hongkongu a vítězem Ceny publika v Mezinárodním finále této soutěže v anglickém Cheltenhamu.
Více informací o celé akci TADY.